Dom bez smogu – jakie technologie pomogą Ci w uzyskaniu certyfikatu NO SOMG?
Nie ma pewności jaki jest dokładnie udział gospodarstw domowych w kształtowaniu jakości powietrza, ale nie ma wątpliwości, że są one jedną z głównych przyczyn powstawania smogu – zaraz obok transportu i przemysłu. Stan naszego powietrza zależy od wielu czynników, nie na wszystkie z nich mamy wpływ. Jednak emisja zanieczyszczeń do atmosfery to efekt naszych działań. W walce z poprawą jakości powietrza zaangażowanych jest coraz więcej środków i sił. Powstają coraz to nowe uchwały i ustawy, które zakazują instalowania i korzystania z nieefektywnych źródeł ciepła. W tym artykule podpowiadamy, jakie urządzenia zamontować, aby mieszkać w ekologicznym domu oraz wyjaśnimy na czym polega program certyfikacji budynków PreQurs.
Z tekstu dowiesz się:
- na czym polega system PreQurs,
- jakie rodzaje certyfikatu wyróżniamy,
- jakie rozwiązanie wprowadzić, aby uzyskać certyfikat.
Jak poznać, czy dany budynek jest domem ekologicznym? W tym celu Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB) opracował system certyfikacji, określający czy (oraz w jakim stopniu) budynki zanieczyszczają powietrze. Właściciel ekologicznego domu może uzyskać certyfikat PreQurs, a co za tym idzie, możliwość powieszenia na ścianie zewnętrznej budynku tabliczki ze znakiem „NO SMOG”. To po tej tabliczce wiemy, że mamy do czynienia z budynkiem ogrzewanym w sposób, który ogranicza emisję szkodliwych zanieczyszczeń do środowiska lub wręcz z domem zeroenergetycznym.
Co to jest dom ekologiczny? Poznaj system oceniania PreQurs
PreQurs ocenia budynki oraz ich systemy ogrzewania ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza. Ocenia również, w jakim stopniu wykorzystywana jest energia z odnawialnych źródeł. Celem tego systemu certyfikacji jest oparcie się na rzeczywistych wskaźnikach emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania różnych źródeł ciepła.
W Polsce najczęściej oceniany budynek porównuje się do budynku referencyjnego wyposażonego w kotłownię węglową. W innych krajach, gdzie węgiel nie jest już tak popularny i wykorzystywany, porównuje się do budynku referencyjnego wyposażonego w kotłownię na lekki olej opałowy. Aby ocenić budynek, umownie przykrywa się go tzw. kloszem i określa, ile w ciągu roku wytworzy się zanieczyszczeń przy jego ogrzewaniu i ogrzewaniu wody użytkowej. Otrzymany wynik w rocznym bilansie budynku porównuje się do ilości zanieczyszczeń, które zostałyby wytworzone przez budynek referencyjny (również znajdujący się pod kloszem), wyposażony w kotłownię węglową lub olejową.
Jeden z certyfikatów ekologicznego domu dotyczy niskiej emisji, w której oceniana jest emisja pyłów zawieszonych (TPS) i B(a)P oraz emisja dwutlenku węgla – ponieważ jest gazem cieplarnianym. Drugi certyfikat dotyczy ogólnej emisji i zawiera ocenę całkowitej emisji (TSP) i B(a)P, oraz dodatkowo oceniana jest także emisja dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla. Certyfikaty PreQurs występują zatem parami. Instytucją, która uprawniona jest do certyfikacji budynków jest Instytut Emisji Zanieczyszczeń Budynków (ICEB) w Krakowie i jest to pierwsza i jedyna tego typu metoda oceny na świecie.
NO SMOG – jakie rodzaje certyfikatów wyróżniamy?
Razem z certyfikatem, właściciel budynku otrzymuje tabliczkę, którą może powiesić na zewnętrznej ścianie lub na ogrodzeniu posesji. Znak „NO SMOG” na niebieskim polu oznacza, że budynek nie emituje zanieczyszczeń lub emituje je w bardzo małym stopniu, czyli że jest zasilany przez kocioł gazowy lub olejowy albo ciepło systemowe i roczny udział energii z OZE wynosi minimum 19 % (klasa A).
Znak „NO SMOG” na zielonym polu oznacza, że budynek nie emituje zanieczyszczeń lub emituje je w bardzo małym stopniu, a roczny udział energii z OZE wynosi od 19% do 50% (klasa A+).
„NO SMOG PLUS” na zielonym polu oznacza, że budynek nie zanieczyszcza powietrza, jest wyposażony np. w pompę ciepła, a roczny udział energii z OZE wynosi od 50% do 81% (klasa A++).
Natomiast znak „NO SMOG ECO PLUS” otrzymuje się dla takich rozwiązań, jak wymienione wcześniej, czyli klasa (A++) przy czym dodatkowo dom zasilany jest z własnej instalacji fotowoltaicznej, a roczny udział energii z OZE wynosi od 81% do 100% (klasa A+++).
Ekologiczne rozwiązania w domu – jak otrzymać certyfikat?
Jakie rozwiązania w domu możemy wprowadzić, aby uzyskać taki certyfikat? Jednym z nich jest ekologiczny sposób ogrzewania domu, np. wymiana kotła, który emituje dużo zanieczyszczeń, na ekologiczną pompę ciepła.
Zalet pomp ciepła jest wiele, ale przede wszystkim jest to nowoczesna technologia, a dodatkowo niskie koszty użytkowania i oszczędność – co oznacza obniżenie kosztów za ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. i komfort użytkowania – nie trzeba uzupełniać zbiornika z opałem, a także czyścić i rozpalać urządzenia. Głównie jest to jednak sposób na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie w gospodarstwie domowym emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na kocioł, to warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej ogrzewania – która informuje o średniej sprawności, z jaką urządzenie ogrzewa pomieszczenia (procentowym stosunku ilości ciepła dostarczanego przez urządzenie w sezonie grzewczym do zużywanej przez nie energii). Najwyższej jakości modele występują w klasie A – oznacza to, że zużycie energii jest średnio o kilkanaście procent mniejsze niż w przypadku urządzeń np. klasy C. Dobrym wyborem będzie np. kocioł dwufunkcyjny Vaillant ecoTEC plus.
W ekologicznych domach wykorzystuje się też takie rozwiązania, jak instalacje fotowoltaiczne. Systemy fotowoltaiczne są bezemisyjne, bowiem wytwarzają energię wprost ze słońca. Oznacza to, że dom wyposażony w taką instalację, może znacząco zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Opracowany system weryfikacji i narzędzie oceny klasy jakości (certyfikaty PreQurs) oraz oznaczenia znakami NO SMOG dają możliwość jasnej i przejrzystej komunikacji w kontekście walki ze zjawiskiem smogu w Polsce. I my możemy być tego częścią, stosując ekologiczne rozwiązania w swoich domach.
Przeczytaj też: Co Polacy wiedzą o smogu?