Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Termomodernizacja domu krok po kroku

Termomodernizacja budynku to nie tylko jego docieplenie. Obecnie możesz zrobić dużo więcej, aby zapobiegać utratom ciepła i oszczędzać pieniądze. Szerszy zakres możliwości modernizacji obejmuje wymianę źródła ciepła, a w konsekwencji także poprawę efektywności podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zobacz, jak wprowadzić zmiany w życie krok po kroku dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oferowanym przez program Czyste Powietrze, ulgę termomodernizacyjną i lokalne programy antysmogowe.

Dowiedz się, jak przebiega termomodernizacja domu

Z tekstu dowiesz się:

  • jaką rolę w termomodernizacji budynku odgrywa jego ocieplenie,
  • na czym polega modernizacja systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła,
  • jakie innowacyjne rozwiązania możesz wprowadzić do domu w ramach termomodernizacji,
  • czy warto wziąć udział w programie dopłat do termomodernizacji Czyste Powietrze, skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej lub lokalnych programów antysmogowych.

Podstawą dobrze przeprowadzonej termomodernizacji budynku jest ograniczenie strat ciepła i poprawa komfortu cieplnego domowników. Dodatkowym rezultatem jest znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jak zacząć oszczędzać? Najbardziej wymierne korzyści daje kompleksowa termomodernizacja, wykonana w całości bądź etapami.

Aby oszacować konkretne potrzeby i koszty termomodernizacji domu, przeprowadź wstępny audyt energetyczny budynku oraz szczegółową ekspertyzę. Pomoże Ci w tym doradca energetyczny lub uprawniony audytor. Taka analiza pozwoli ocenić realne potrzeby modernizacji domu i wybrać najbardziej korzystne finansowo rozwiązania.

Krok pierwszy: termomodernizacja przez ocieplenie budynku

Termomodernizację budynków jednorodzinnych warto zacząć od ocieplenia. W ramach tego etapu należy zadbać o kilka kwestii.

Ocieplenie budynku to ważny etap termomodernizacji domu
  • Ocieplenie przegród zewnętrznych – polega na położeniu warstwy izolującej, której zadaniem jest niedopuszczenie do wychłodzenia lub przegrzania wnętrza budynku.
  • Wymiana okien i drzwi na nowe, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Dzięki tej czynności możesz pozbyć się mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
  • Ocieplenie dachu – etap opcjonalny, który jednak pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o dodatkowe kilkadziesiąt procent.

Czynności związane z ociepleniem budynku pozwalają cieszyć się komfortem termicznym, ale mają także istotne znaczenie ekonomiczne – koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z domem nieocieplonym. Ponadto dom o zmodernizowanej izolacji ma mniejsze potrzeby energetyczne, więc możesz wybrać bardziej ekonomiczne urządzenie grzewcze o mniejszej mocy.

Zobacz także: Remont starego domu – od czego zacząć?

Krok drugi: modernizacja systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła

Drugim krokiem w procesie termomodernizacji powinna być wymiana starego, nieefektywnego źródła ciepła. Wymiana przestarzałego kotła na nowy to szereg korzyści:

  • niższe rachunki za ogrzewanie – dzięki lepszej wydajności nowoczesnego urządzenia,
  • podniesienie poziomu komfortu domowników – np. gazowy kocioł kondensacyjny zamiast kotła węglowego oznacza brak konieczności ręcznej obsługi urządzenia i uzupełniania poziomu paliwa,
  • dbałość o środowisko naturalne – poprzez redukcję przedostających się do powietrza szkodliwych produktów spalania.

Zobacz także: Jak dbać o czyste powietrze? Sposoby na zwalczanie smogu

Pamiętaj, że wymiana starego kotła na nowe urządzenie grzewcze powinna być wykonana po ociepleniu budynku, gdyż jego moc musisz dostosować do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. To bardzo istotnie, ponieważ w budynku ocieplonym może ono być nawet o połowę mniejsze niż w nieocieplonym.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus VC

Obecnie najbardziej efektywnymi urządzeniami grzewczymi są:

  • kotły na gaz – zwłaszcza kotły kondensacyjne, które oprócz energii spalania wykorzystują również ciepło zawarte w parze wodnej ze spalin,
  • pompy ciepła, zaliczane do urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii.

W zakresie prac mieści się także modernizacja układu rozdziału ciepła, polegająca np. na:

  • równoważeniu hydraulicznym – czynnościach związanych z zapewnieniem prawidłowej pracy wszystkich elementów instalacji,
  • zastosowaniu zaworów termostatycznych przy grzejnikach – pomagających regulować temperaturę,
  • wymianie pomp obiegowych na nowe, energooszczędne.

Wszystkie te działania mają na celu uszczelnienie systemu grzewczego tak, aby nie uciekało z niego wytwarzane ciepło. Ograniczenie strat w systemie grzewczym oznacza potrzebę produkowania mniejszej ilości energii cieplnej, a co za tym idzie – większych oszczędności.

Krok trzeci: innowacyjne rozwiązania

Oprócz nowoczesnych kotłów grzewczych w ramach termomodernizacji możesz zainwestować również w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Systemy fotowoltaiczne przy pomocy słońca produkują energię elektryczną, którą można wykorzystać do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. Po połączeniu paneli fotowoltaicznych z urządzeniem grzewczym (np. pompą ciepła), otrzymujemy samodzielny system, w którym panele zasilają pracę urządzenia naturalną, darmową energią elektryczną – koszty ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody maleją wtedy do zera. Jak to działa?

Pompa ciepła pozyskuje ciepło w ekologiczny sposób, czerpiąc je z gleby, powietrza lub wody – w zależności od typu urządzenia. Urządzenie gwarantuje maksymalny komfort użytkowania i wysoką wydajność przez cały rok. Aby pompa działała, potrzebuje zasilenia napędu sprężarki niewielką ilością energii elektrycznej. W tej roli świetnie sprawdzają się panele fotowoltaiczne, które wytwarzają energię ekologicznie i bezkosztowo. Taki zestaw będzie więc korzystny i dla naszych portfeli, i dla środowiska.

Czytaj więcej na ten temat: Budowa pompy ciepła – co warto o niej wiedzieć?

System fotowoltaiczny auroPOWER

Wymienione urządzenia są w pełni przyjazne dla środowiska, a ich instalacja prowadzi do stworzenia tzw. domu zeroenergetycznego, czyli w pełni lub przynajmniej w dużej części niezależnego od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. Takie innowacyjne rozwiązania są coraz bardziej powszechne, chociaż dosyć drogie – dlatego warto skorzystać z programu dopłat do termomodernizacji Czyste Powietrze.

Termomodernizacja dopłaty – dlaczego warto?

Na wiele z wymienionych inwestycji z zakresu termomodernizacji domu możesz uzyskać dopłaty w ramach programu Czyste Powietrze. Inne dostępne możliwości na zmniejszenie kosztów to skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej lub lokalnych programów antysmogowych. Ich wspólnym celem jest poprawa stanu powietrza w Polsce poprzez ograniczenie uwalniania do atmosfery szkodliwych substancji. Twoją dodatkową korzyścią będzie jednak ogromna oszczędność ciepła, a przez to także pieniędzy.

Dowiedz się, co musisz zrobić, aby wziąć udział w programie: Etapy udziału w programie Czyste Powietrze. Poznaj warunki programu.

Termomodernizacja budynku mieszkalnego to inwestycja, z którą nie warto zwlekać – im szybciej dostosujesz dom do najbardziej ekonomicznych obecnie sposobów ogrzewania, tym większe oszczędności zauważysz w domowym budżecie!

Dowiedz się więcej na temat walki ze smogiem i wybierz ekologiczne urządzenia grzewcze!

  • Pobierz darmowy e-book i zobacz, jak uzyskać nawet 90% dofinansowania z programu Czyste Powietrze
  • Poznaj inne formy dofinansowań
  • Skorzystaj z kalkulatora kosztów ogrzewania

Dowiedz się więcej