Często zadawane pytania
Kto instaluje i serwisuje pompę ciepła?
Pompy ciepła są instalowane przez nasz profesjonalny serwis partnerski. Serwis Vaillant wyróżnia się wysokimi kompetencjami technicznymi oraz wysoką jakością usług podczas wszystkich czynności. Są zaznajomieni ze wszystkimi procesami i procedurami objętymi gwarancją Vaillant.
Gdzie ustawić pompę ciepła?
Jednostki wewnętrzne pompy ciepła (podobnie jak pozostałe instalacje ogrzewania) są z reguły montowane w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Urządzenia można tam ustawić przy ścianie lub w rogu. W przypadku pompy ciepła powietrze-woda oprócz jednostki wewnętrznej trzeba zamontować jednostkę zewnętrzną. Z reguły jest ona ustawiana w ogrodzie za domem, ogródku przed domem, na dachu domu lub garażu.
Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?
W firmie Vaillant dążymy do projektowania bardzo zwartych systemów, zajmujących jak najmniej miejsca. flexoCOMPACT exclusive o wysokości 186 cm, szerokości 56 cm i głębokości 72 cm zajmuje tyle miejsca, co nieduża szafa. Jednostka zewnętrzna w aroTHERM Split jest nie większa niż komoda; nawet dwumetrowa wieża uniTOWER z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 190 l mieści się z powodzeniem w zwykłej piwnicy.
Jak ciepło z otoczenia jest przekazywane do domu?
Ciepło jest pozyskiwane bezpośrednio z gruntu za pomocą sond lub kolektorów; do pobierania ciepła z wód gruntowych służą studnie (czerpalna i zrzutowa bądź chłonna), natomiast ciepło z powietrza jest pobierane przez jednostkę zewnętrzną pompy.
Ciepło z powietrza – tak działa powietrzna pompa ciepła
Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną zawartą w powietrzu otaczającym dom – nawet przy temperaturach do –20 °C. Nie jest potrzebny odwiert, działka czy źródło wody, tylko niewielka powierzchnia pod jednostkę zewnętrzną. Powietrzne pompy ciepła idealnie nadają się do modernizowania dotychczasowych instalacji ogrzewania i mogą być uzupełnione na przykład przez fotowoltaikę, kolektory słoneczne i gazowe urządzenia kondensacyjne. Funkcja aktywnego chłodzenia zapewnia komfort latem.
Ciepło z gruntu – tak działa gruntowa pompa ciepła
Gruntowe pompy ciepła pozyskują energię cieplną zgromadzoną w gruncie – za pomocą sondy gruntowej lub kolektora gruntowego, zależnie od właściwości gruntu i wielkości działki. Sonda gruntowa jest wprowadzana do pionowego odwiertu w ziemi na głębokość do 100 metrów. Kolektor gruntowy jest układany poziomo na głębokości od 1,20 do 1,50 metra. W obu przypadkach nośnikiem energii cieplnej jest odporna na zamarzanie solanka. Gruntowe pompy ciepła uzyskują wysokie temperatury zasilania, zatem doskonale nadają się do modernizacji tradycyjnych instalacji ogrzewania. Odpowiednie wyposażenie umożliwia dodatkowo pasywne lub aktywne chłodzenie pomieszczeń.
Ciepło z wód gruntowych – tak działa pompa ciepła woda-woda
Pompa ciepła solanka-woda pozyskuje ciepło z wód gruntowych z wykorzystaniem studni czerpalnej i studni zrzutowej (wymagają pozwolenia wodnoprawnego), po czym wody te powracają do naturalnego obiegu. Jeżeli jakość i ilość wód gruntowych są wystarczające, można skorzystać z wybudowanej wcześniej studni. Pompa ciepła solanka-woda zachowuje wysoką sprawność i efektywność przez cały rok dzięki średniej temperaturze wód gruntowych przekraczającej stale 10 °C. Odpowiednie wyposażenie umożliwia dodatkowo pasywne chłodzenie pomieszczeń latem.
Jaką pompę ciepła wybrać?
Wiele czynników decyduje o tym, która pompa najlepiej sprawdzi się w praktyce. Przede wszystkim proponujemy wziąć pod uwagę:
• Nowy budynek czy projekt modernizacji?
• Ile osób liczy gospodarstwo domowe?
• Jak duże jest zużycie ciepłej wody użytkowej?
• Czy posiadają Państwo ogród?
• Czy według planu zagospodarowania przestrzennego można czerpać wody gruntowe?
W trakcie przygotowywania projektu budowlanego trzeba udzielić odpowiedzi na te i wiele innych pytań, aby wybrać pompę, która odpowiada faktycznym potrzebom.
Niezależnie od tego, czy wybór padnie na pompę powietrzną, gruntową, czy czerpiącą energię z wód gruntowych – firma Vaillant oferuje możliwość budowy idealnej instalacji ogrzewania domu jedno- lub wielorodzinnego z każdym typem pompy.
Tak zdecydowali nasi Klienci – studia przypadku
Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?
Pompy ciepła mają wiele zalet i dają satysfakcję z racjonalnej decyzji oraz wkładu w ochronę środowiska naturalnego.
Niezależność: Pompa ciepła to niezależność od wahań cen oleju i gazu.
• Ekologia: Niemal zerowa emisja.
• Niewielkie koszty ogrzewania: Można oszczędzić do 75% na paliwach kopalnych.
• Elastyczność: Komfortowe ciepło w domu, możliwość podgrzewania wody użytkowej, chłodzenia latem, dostępna rozbudowa instalacji ogrzewania o inne ekologiczne urządzenia, korzystające z odnawialnych źródeł energii.
• Atrakcyjne dofinansowanie: Można uzyskać znaczne dofinansowanie nowych inwestycji i projektów modernizacji.
Jak głośna jest pompa ciepła?
Pompy ciepła marki Vaillant należą do najcichszych na rynku. Niski poziom hałasu oznacza, że jednostka zewnętrzna pompy ciepła typu powietrze-woda może być bez problemu instalowana także na obszarach o gęstej zabudowie. Na przykład w zabudowie szeregowej czy w kamienicach, gdzie obowiązują normy emisji hałasu.
Czy pompa ciepła może także chłodzić?
Pompy ciepła nie tylko wytwarzają energię cieplną, lecz także chłodzą po odpowiednim zaprojektowaniu instalacji. Pompa może chłodzić w trybie aktywnym lub pasywnym, zależnie od źródła ciepła, od typu pompy, jej konstrukcji i zastosowanego dolnego źródła ciepła mocy.
Chłodzenie aktywne
Chłodzenie aktywne polega na odwróceniu obiegu grzewczego pompy ciepła. Pozwala ono obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o trzy stopnie. Obieg grzewczy pompy ciepła jest w tym celu odwracany. Budynek stanowi wtedy źródło ciepła, a otoczenie (powietrze lub grunt) jest odbiornikiem ciepła.
Chłodzenie pasywne
Chłodzenie pasywne pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o około trzy stopnie. W tym celu obieg czynnika chłodniczego w pompie ciepła jest wyłączany, a wówczas woda na zasilaniu instalacji ogrzewania uzyskuje temperaturę gruntu czy wód gruntowych (10 °C). To naturalne chłodzenie niemal nie wymaga zasilania energią elektryczną. Chłodzenie pasywne pozwala na wykorzystanie chłodu zgromadzonego w dolnym źródle (grunt) bez udziału sprężarki. Woda w instalacji grzewczej budynku wymienia ciepło bezpośrednio z glikolem krążącym w dolnym źródle poprzez dodatkowy wymiennik ciepła. Pozwala to na schłodzenie instalacji podłogowej oraz dodatkowo na akumulację ciepła w gruncie. To naturalne chłodzenie wymaga jedynie zasilania pomp obiegowych dolnego i górnego źródła.
Co oznaczają współczynniki efektywności COP i sezonowy współczynnik efektywności SPF?
Pompy ciepła marki Vaillant osiągają bardzo wysokie współczynniki efektywności COP dzięki idealnej współpracy wszystkich podzespołów. Współczynnik COP (coefficient of performance) opisuje proporcję między doprowadzoną energią elektryczną a uzyskiem energii ze źródeł odnawialnych. Innymi słowy: jest to stosunek energii elektrycznej użytej do napędzania urządzeń w instalacji do energii pozyskanej z otoczenia w celu podwyższenia lub obniżenia temperatury w domu. Współczynnik COP wynoszący 4 oznacza przykładowo: pobór 1 kW energii elektrycznej i uzyskanie 4 kW energii grzewczej – trzy czwarte energii grzewczej uzyskujemy z otoczenia.
Wysoki współczynnik COP to większa efektywność i niskie koszty bieżącej eksploatacji.
Współczynnik COP jest podawany dla określonych punktów pracy, na przykład temperatury na dworze wynoszącej 2°C i temperatury zasilania 35°C (A2/W35), jednak temperatura źródła i temperatura zasilania instalacji podlegają stałym zmianom, wobec czego wyznacza się wartość średnią w ciągu roku, czyli sezonowy współczynnik efektywności SPF.