Dlaczego kocioł kondensacyjny i pompa ciepła lubią ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe to popularne rozwiązanie wśród osób budujących domy energooszczędne lub przeprowadzających gruntowną termomodernizację budynku. Bardzo często w domach jednorodzinnych „podłogówkę” łączy się z nowoczesnymi i wydajnymi urządzeniami grzewczymi, takimi jak gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Co sprawia, że to połączenie jest uznawane za wysokoefektywne?
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze od grzejnikowego,
- w jaki sposób kotły kondensacyjne współpracują z ogrzewaniem podłogowym,
- dlaczego warto połączyć ze sobą pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe,
- dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe.
Choć wykonanie ogrzewania podłogowego jest dosyć pracochłonne i kosztowne (droższe o 10–30% w stosunku do ogrzewania grzejnikowego), to zalety tego rozwiązania rekompensują koszty inwestycji. Rezygnacja z tradycyjnych grzejników niesie bowiem ze sobą wiele korzyści, m.in.:
- poprawę estetyki wnętrza – pomieszczenia pozbawione kaloryferów można łatwiej i swobodniej zaaranżować,
- pozytywny wpływ na zdrowie – dzięki ogrzewaniu podłogowemu równomierny rozkład ciepłego powietrza na poziomie stóp, a chłodniejszego w okolicach głowy dobrze wpływa na samopoczucie domowników.
W domach energooszczędnych lub pasywnych kluczową zaletą ogrzewania podłogowego, dzięki której można obniżyć koszty ogrzewania o kilkanaście procent w skali roku, jest jego wydajna współpraca z nowoczesnymi źródłami ciepła. Kocioł kondensacyjny z pompą ciepła w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym osiąga znacznie lepszą sprawność niż w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym.
Ogrzewanie podłogowe – w czym jest lepsze od ogrzewania grzejnikowego?
Podstawową różnicą między grzejnikami a tzw. podłogówką jest sposób przekazywania ciepła do pomieszczenia. Wpływa to na wysokość temperatury, jaką musi osiągnąć woda grzewcza, aby odpowiednio ogrzać pomieszczenie.
- Ogrzewanie grzejnikowe ze względu na niewielką powierzchnię grzewczą grzejników wymaga zasilenia instalacji wodą o wysokiej temperaturze – aż do 75℃. Większość dostępnych na rynku grzejników działa na podobnej zasadzie – oddają ciepło w procesie konwekcji, tzn. ogrzewania powietrza, które unosi się pod sufit, po czym ochładza się i trafia z powrotem pod kaloryfery.
- Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie płaszczyznowe niskotemperaturowe. Znacznie większa powierzchnia grzewcza sprawia, że ciepło jest oddawane do pomieszczenia równomiernie poprzez promieniowanie. Dzięki temu temperatura wody grzewczej może wynosić jedynie 35/28℃.
Ciepło przekazywane poprzez promieniowanie dużej powierzchni podłogi rozprowadza się równomiernie po pomieszczeniu. Dzięki temu średnia temperatura wnętrza może zostać obniżona o 1–2℃ bez wpływu na komfort cieplny domowników. Temperatura odczuwalna będzie wówczas zbliżona do wyższej temperatury osiągniętej poprzez ogrzewanie grzejnikowe, jednak koszty ogrzewania obniżą się, a zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się nawet o 6%!
Przeczytaj też: Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy montażu pompy ciepła? Wybierz sprawdzonego instalatora!
Warto wiedzieć, że na wydajność ogrzewania podłogowego ma wpływ efekt samoregulacji wydajności cieplnej, który zachodzi w przypadku różnicy temperatury podłogi i powietrza we wnętrzu. Ogrzewanie podłogowe pracuje z wysoką wydajnością, dopóki różnica temperatur powietrza i podłogi nie wyrówna się – wówczas wydajność podłogówki spada do 0, co pozwala ograniczyć pracę pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego.
Jakie jeszcze konkretne korzyści wynikają z połączenia nowoczesnych urządzeń z ogrzewaniem podłogowym?
Warto wiedzieć, że na wydajność ogrzewania podłogowego ma wpływ efekt samoregulacji wydajności cieplnej, który zachodzi w przypadku różnicy temperatury podłogi i powietrza we wnętrzu. Ogrzewanie podłogowe pracuje z wysoką wydajnością dopóki różnica temperatur powietrza i podłogi nie wyrówna się – wówczas wydajność „podłogówki” spada do 0, co pozwala ograniczyć pracę pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego.
Jakie jeszcze konkretne korzyści wynikają z połączenia kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym?
Ogrzewanie podłogowe – jaki piec?
Gazowe kotły kondensacyjne, w porównaniu z innymi urządzeniami grzewczymi na paliwa kopalne, są najbardziej efektywne energetycznie – osiągają sprawność powyżej 100%. To zasługa technologii kondensacji, która pozwala kotłom na pozyskiwanie nie tylko ciepła pochodzącego ze spalania paliwa, ale także ciepła kondensacji pary wodnej znajdującej się w spalinach.
W gazowych kotłach kondensacyjnych, np. ecoTEC plus VC marki Vaillant, spaliny w procesie kondensacji zostają schłodzone do 40℃, aby znajdująca się w nich para wodna uległa skropleniu i mogła oddać ciepło instalacji. Proces kondensacji przebiega jednak najefektywniej przy niskich temperaturach roboczych, a im wyższa temperatura wody grzewczej, tym gorsza sprawność kotła.
Kocioł kondensacyjny połączony z ogrzewaniem grzejnikowym okresowo pracuje na wysokich parametrach wody grzewczej (70/50℃), co utrudnia kondensację i obniża sprawność kotła nawet o 3%. Dzięki współpracy z ogrzewaniem podłogowym (40/30℃) kocioł osiąga znacznie wyższą sprawność (109%), ponieważ zjawisko kondensacji zachodzi ciągle, nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe – korzyści połączenia
Jeśli w Twoim domu głównym urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła, to tym bardziej warto rozważyć zastosowanie ogrzewania podłogowego. To urządzenie grzewcze również osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych. Według szacunków sezonowej efektywności SCOP pompa ciepła typu powietrze-woda w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym (35/28℃) pracuje aż o 20% wydajniej niż z grzejnikami (55/48℃).
Przykładowo: pompa ciepła z możliwością wyboru dolnego źródła energii (np. flexoTHERM exlusive) przy współpracy z grzejnikami osiąga współczynnik efektywności (COP) 3,3, co oznacza, że z każdej 1 kWh energii elektrycznej pompa pozyskuje 3,3 kWh ciepła. W przypadku połączenia z ogrzewaniem podłogowym wskaźnik COP pompy wzrasta do 5,1 – to daje aż 35% oszczędności na kosztach ogrzewania domu!
Posiadacze pompy ciepła zastanawiający się nad wyborem ogrzewania podłogowego powinni pamiętać o jeszcze jednej korzyści tego połączenia – możliwości aktywnego i pasywnego chłodzenia pomieszczeń latem.
- Chłodzenie aktywne opiera się na odwróconym działaniu pompy ciepła – zamiast dostarczać ciepło do wnętrza, urządzenie odbiera je i przekazuje do wymiennika gruntowego. Czynnik grzewczy, czyli woda w instalacji podłogowej, zostaje w ten sposób schłodzony.
- Chłodzenie pasywne wykorzystuje naturalną różnicę między niższą temperaturą gruntu a wyższą wewnątrz domu. Woda w instalacji podłogowej pobiera nadmiar ciepła z pomieszczeń, a następnie jest ono odprowadzane do gruntu bez udziału sprężarki.
Ogrzewanie podłogowe – komfort dla domowników i oszczędności na ogrzewaniu
Jak widać, w domach jednorodzinnych, w których urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny, zastosowanie ogrzewania podłogowego przynosi wymierne korzyści. Średnioroczna sprawność kotła kondensacyjnego wzrasta w tym połączeniu o kilka procent, a sprawność pompy ciepła – aż o 20–30%! Zdecyduj się więc na ten zdrowy i komfortowy sposób ogrzewania, aby płacić mniej za koszty energii cieplnej.
Przeczytaj: Ogrzewanie hybrydowe – czym są instalacje hybrydowe? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu