Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

System solarny z kolektorami – ekologiczny sposób na ogrzewanie domu i wody

System solarny to ekologiczna i efektywna w użytkowaniu alternatywa dla instalacji grzewczych zasilanych paliwem kopalnym. Pozyskuje ona energię cieplną docierającą na ziemię w postaci promieni słonecznych, której zasoby są niewyczerpane. Kolektory słoneczne wykorzystuje się przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i pomocniczo do ogrzewania pomieszczeń. Sprawdź, jak wybrać odpowiednie kolektory, do czego służy zbiornik buforowy i ile kosztuje taka instalacja.

Kolektory solarne mogą pokryć nawet do 60% rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie ciepłej wody, a latem aż 90–100% zapotrzebowania miesięcznego. Przyczynia się to znacznego ograniczenia ilości paliw kopalnych zużywanych do ogrzewania. Co trzeba zrobić, aby móc wykorzystać tę darmową siłę z natury?

System solarny

Kolektory słoneczne – jak wybrać właściwy rodzaj?

Do dyspozycji użytkowników pozostają dwa rodzaje kolektorów solarnych: płaskie i próżniowe. Kolektory solarne płaskie posiadają płaskie absorbery, które należy zamontować pod odpowiednim kątem na dachu, w miejscu całkowicie niezacienionym. Cechują się wyższą sprawnością przy niższych temperaturach roboczych w porównaniu z kolektorami próżniowymi.

Kolektory próżniowe charakteryzują się rurową budową absorbera. Ich podstawową zaletą jest występowanie wewnątrz rur próżni, która zapobiega stratom energii cieplnej. Ten rodzaj kolektorów jest jednak dużo droższy w stosunku do kolektorów płaskich i posiada mniejszą sprawność optyczną.

Zobacz, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Zbiorniki buforowe i sterowniki – na czym polega ich działanie?

Oprócz kolektorów słonecznych instalacja solarna składa się jeszcze z 2 elementów:

  • regulatora solarnego,
  • zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Ostatni element – zasobnik – pozwala podgrzać wodę użytkową i grzewczą do wspomagania o.c za pomocą energii cieplnej pochodzącej z paru różnych źródeł np. gazowego i solarnego.

Na rynku są dostępne różne rodzaje zbiorników na ciepłą wodę. Woda w tzw. zasobnikach warstwowych rozkłada się warstwami na różnych poziomach – im wyższy poziom, tym wyższa temperatura wody. Zasobnik buforowy z kolei składa się z dwóch zbiorników: jeden na wodę użytkową, drugi na wodę grzewczą. W chłodnych miesiącach woda użytkowa jest częściowo ogrzewana ciepłem odpadowym wody grzewczej, co pozwala na większą oszczędność energii cieplnej.

Instalacją można sterować za pomocą przeznaczonych do tego urządzeń, tzw. sterowników systemów solarnych. Służą wyznaczaniu odpowiedniej wydajności instalacji, a latem zapobiegają jej przegrzaniu.

Zobacz zbiorniki buforowe i sterowniki – działanie w systemach solarnych

Instalacja solarna – jak oszacować koszty?

Aby zapewnić gospodarstwu domowemu (w którym mieszka 3-osobowa rodzina o typowym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę) 50% pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię cieplną do podgrzania wody, potrzeba ok. 4,66 m² powierzchni kolektora, czyli np. 2 kolektory płaskie auroTHERM VFK 145. Liczba paneli solarnych zależy również od kąta nachylenia dachu i skierowania na stronę świata, dlatego każde gospodarstwo domowe należy rozpatrywać indywidualnie. Ponadto w obliczeniach kosztów należy wziąć pod uwagę także cenę zasobnika, regulatora solarnego, cenę montażu, która zależy od wielkości kolektorów i typu ukształtowania dachu.

Duże znaczenie przy określaniu kosztów inwestycji ma również rodzaj wybranego kolektora. Kolektory próżniowe są dwukrotnie lub nawet trzykrotnie droższe od kolektorów płaskich. Rodzaj kolektora nie ma jednak wpływu na cenę osprzętu – w przypadku każdej instalacji jest ona porównywalna.

Rodzaj kolektoraCena za m²Cena za 4,66 m²
Kolektor płaski z szybą pryzmatyczną1 276,60 zł5 809,15 zł
Kolektor płaski z szybą antyrefleksyjną1 446,81 zł6 742,13 zł
Kolektor próżniowy3 800,00 zł17 708,00 zł

Oznacza to, że w podanym przykładzie gospodarstwa domowego za same kolektory słoneczne trzeba będzie zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – o szczegóły zapytaj naszego autoryzowanego instalatora.

Solarne ogrzewanie wody – opłacalność inwestycji

Cena za instalację solarną może się wydawać wysoka, jednak koszty te powinny się zwrócić po pewnym czasie korzystania z darmowego źródła energii odnawialnej. Jak długo trzeba czekać na to, by inwestycja się opłaciła?

Porównanie kosztów podgrzewania 300 l wody użytkowej dziennie w skali miesiąca

Wszystko zależy od początkowych kosztów instalacji (rodzaju kolektora i jego wielkości), liczby użytkowników, a także od tego, jaką instalację zastąpiono systemem solarnym. Jeśli kolektorami zastępujemy ogrzewanie elektryczne, które generuje najwyższe koszty w ciągu roku, inwestycja może zwrócić się po ok. 8 latach. Opłacalność inwestycji zwiększają różnego rodzaju dotacje, zapewniane m.in. przez ministerialny program Czyste Powietrze.

Kolektory solarne to dobry sposób na uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł ogrzewania wody. Obecnie, kiedy zanieczyszczenie środowiska, a przede wszystkim powietrza, jest widoczne gołym okiem, każdy z nas powinien mieć na uwadze, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest nie tylko trendem, ale wręcz koniecznością.

Zobacz kolektory słoneczne - koszt instalacji