Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Instalacja solarna w domu jednorodzinnym – czy to się nadal opłaca?

Coraz więcej inwestorów szuka alternatywy dla tradycyjnych pieców węglowych, wśród których jeszcze w 2017 roku 80% stanowiły piece zasypowe mogące spalać niemal każdy materiał. Sprzyja temu powszechna walka ze smogiem, a także programy rządowe i gminne wspierające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jednym z takich rozwiązań jest instalacja kolektorów solarnych, jednak czy jest to opłacalna inwestycja?

Kiedy energię cieplną czerpiesz z natury, nie trujesz środowiska i wykorzystujesz zalety energii słonecznej. Taką opcję ogrzewania wody i wspomagania ogrzewania budynku wybierze każdy, jeśli ma możliwość zainwestowania w system solarny. Początkowo jest to dość poważna inwestycja, lecz panel solarny do ogrzewania wody przynosi spore oszczędności.

Zobacz, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Solarne ogrzewanie wody – rodzaje kolektorów a koszty

Najtańsze są kolektory słoneczne płaskie. Ich koszt jest nawet dwukrotnie mniejszy niż cena zakupu kolektorów próżniowych, co często przekonuje właścicieli domów do ich wyboru. Na montaż kolektorów słonecznych płaskich istotny wpływ ma również ich efektywność. Choć przyjęło się, że to kolektory próżniowe są najskuteczniejsze, w rzeczywistości profesjonalne kolektory płaskie z szybami antyrefleksyjnymi mogą przynieść więcej oszczędności w skali całego roku.

Kolektor słoneczny, płaski auroTHERM

Wynika to z samej budowy kolektorów płaskich. W okresie jesienno-zimowym na kolektorach próżniowych może gromadzić się śnieg, lód i szron, przez co będą one działać krócej. W kolektorach płaskich absorber momentalnie podgrzewa od dołu całą szybę i skutecznie roztapia śnieg, dzięki czemu dłużej mogą one przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną.

Instalacja solarna – opłacalność zależna od liczby członków rodziny

Niezależnie od tego, który rodzaj kolektora wybierzesz, opłacalność inwestycji warunkuje także liczba osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Im liczniejsza rodzina, a więc większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tym wyższe oszczędności przynosi zainstalowanie kolektorów słonecznych.

Przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepłą wodę dla swojej rodziny przyjmij założenie, że jedna osoba zużywa ok. 50–60 litrów wody użytkowej o temperaturze 45°. Pomnóż tę wartość przez liczbę członków rodziny, a następnie określ, jak dużego zasobnika na wodę potrzebujesz. Dla czteroosobowej rodziny będzie to zasobnik o pojemności minimum 300 l.

Zobacz, jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Kolektory solarne – jaką instalację mają zastąpić?

Kluczowe w określeniu opłacalności kolektorów solarnych jest także wskazanie, jaką formę ogrzewania wody mają one zastąpić. Inwestycja zwróci się najszybciej, kiedy na ich rzecz zrezygnujesz z ogrzewania elektrycznego. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na zwrot kosztów, jeśli do tej pory używałeś pieców gazowych czy olejowych, a jeszcze dłużej – w przypadku pieców węglowych.

Oszacowanie opłacalności pod tym względem jest jednak bardzo trudne, ponieważ nikt nie jest w stanie dokładnie ustalić, jakie będą ceny opałów za kilka i kilkanaście lat. Jednak w perspektywie bardzo gwałtownie rosnących kosztów za energię elektryczną i gaz, pozyskiwanie ciepła ze słońca najprawdopodobniej okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Roczny stopień pokrycia potrzeb ciepła – oszczędności ciepła uzyskane za pomocą kolektorów płaskich auroTHERM VFK 145 ustawionych na południe i pod kątem 35°

Według szacunków kolektory słoneczne pozwalają uzyskać oszczędność ciepła na poziomie 52% w skali roku. W największym stopniu dotyczy to sezonu wiosenno-letniego:

  • ok. 81% oszczędności ciepła w maju,
  • ok. 89% oszczędności ciepła w czerwcu,
  • ok. 88% oszczędności ciepła w lipcu,
  • ok. 77% oszczędności ciepła w sierpniu.

Najmniejsze oszczędności występują w grudniu i styczniu – odpowiednio 7% i 17%.

Solarne ogrzewanie wody – dofinansowanie w województwach i dzięki programom rządowym

Na odrębne dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy województwa śląskiego, łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego i opolskiego. Rok temu powstał też mający na celu poprawę jakości powietrza program „Region”. Został on uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego organizator szacuje, że potrwa on aż do 2023 r.

Zainteresuj się także najnowszym rządowym programem Czyste Powietrze, dzięki któremu na termomodernizację budynku możesz otrzymać nawet 90% dotacji.

Zobacz kolektory próżniowe - korzyści wynikające z ich instalacji