Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Wentylacja pomieszczeń mieszkalnych ze względu na usuwanie wilgoci

Usuwanie wilgoci z domu jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na jakość powietrza w budynku. Nie tylko decyduje o samopoczuciu człowieka, ale także wpływa na ludzkie zdrowie i na konstrukcję budynku. Nadmierna wilgotność może powodować groźny w skutkach rozwój grzybów i pleśni, roztoczy, wirusów i bakterii. Powoduje również wzrost potrzeb cieplnych, a przez to generuje wyższe koszty ogrzewania domu. Jak zlikwidować wilgoć w domu?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dużo wilgoci wydostaje się przez ściany budynku,
  • dlaczego wentylacja zdecentralizowana to dobre rozwiązanie do domu po termomodernizacji.

W zamkniętych pomieszczeniach powietrze jest zazwyczaj wilgotniejsze niż na zewnątrz. Wszystko za sprawą prac wykonywanych w domu (m.in. gotowania, mycia, prania) i ograniczonej wentylacji. W mieszkaniu lub domu zamieszkałym przez 4-osobową rodzinę dzienna ilość powstającej wilgoci to aż 10-15 l!

Źródło wilgociWydzielana wilgoć
Rośliny doniczkowe
Drzewka doniczkowe
7÷15 g/h
10÷20 g/h
Suszenie prania (4,5 kg)50÷200 g/h
Kąpiel w wannie
Kąpiel pod prysznicem
1100 g/kąpiel
1700 g/kąpiel
Pralka
Zmywarka do naczyń
200÷350 kg/pranie
ok. 200 kg/mycie
Gotowanie
Pieczenie
400÷500 g/h
ok. 600 g/h
Człowiek podczas snu
Człowiek przy pracy domowej
Człowiek przy dużym wysiłku
40÷50 g/h
ok. 90 g/h
ok. 175 g/h

Optymalny zakres wilgotności powietrza dla człowieka to ok. 35-60%, w zależności od temperatury (im wyższa, tym wilgotność powinna być mniejsza).

Optymalny zakres wilgoci w pomieszczeniu

Warto podkreślić, że powietrze wilgotne ogrzewa się wolniej niż powietrze suche. Przykładowo – aby podnieść temperaturę pomieszczenia o powierzchni 50 m3 o 1℃, należy dostarczyć:

  • 2,201 kJ ciepła przy wilgotności 40%,
  • 2,677kJ ciepła przy wilgotności 60%.

Oznacza to potrzeby cieplne większe aż o 21%, a co za tym idzie – wyższe koszty ogrzewania budynku.

Rekuperator recoVAIR VAR

Usuwanie wilgoci – przez ściany czy przez wentylację?

Wbrew niektórym opiniom ściany budynku nie oddychają. Wentylacja bezpośrednio przez ściany niemal nie istnieje – wydostaje się przez nie na zewnątrz jedynie około 3% pary wodnej. Pozostała ilość pary wodnej jest odprowadzana z pomieszczeń wraz z powietrzem wentylacyjnym. Przy zbyt małej intensywności wietrzenia będzie się więc kumulować w przegrodach (kondensacja) i elementach wyposażenia domu. Stąd prosta droga do efektu mokrych ścian i rozwoju grzybów.

Najskuteczniejszym sposobem na wilgoć w domu pozostaje system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperator). Zapewnia on stałą wentylację budynku i usuwanie wilgoci ze ścian. Dostępne są także specjalne wersje rekuperatorów do mieszkań. Cechują się one zwartą budową i małą wydajnością dostosowaną do potrzeb kubatur mniejszych niż typowe domy jednorodzinne.

Oprócz odpowiedniej wentylacji pomieszczeń należy również zadbać o izolację cieplną przegród i eliminację mostków cieplnych, które powodują miejscowe zwiększanie strat ciepła i wykraplanie się pary wodnej. Para wodna w powietrzu o temperaturze 21℃ i wilgotności względnej 50% będzie się wykraplać przy temperaturze punktu rosy ok. 10℃ (jeśli szyba lub fragment ściany będzie miał taką temperaturę, para wodna się tam wykropli). Im większa zawartość wilgoci w powietrzu, tym wyższa temperatura punktu rosy.

Jak zlikwidować wilgoć w mieszkaniu? Wentylacja zdecentralizowana jako rozwiązanie dla budynków modernizowanych

Problem mokrych ścian często dotyczy budynków modernizowanych. Usuwanie wilgoci z pomieszczenia po wymianie okien na nowe (szczelne) jest znacznie utrudnione. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia wówczas swojej funkcji. Z kolei zabudowa wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem i przewodami wentylacyjnymi może być trudna lub wręcz niemożliwa w starym domu. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zaawansowana zdecentralizowana wentylacja mechaniczna.

Sprawdź, jak rekuperator zadba o jakość powietrza w Twoim domu.