Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Gdzie zamontować rekuperator w domu?

Gdzie zamontować rekuperator w domu jednorodzinnym? Takie pytanie często pojawia się, gdy budowany dom ma stosunkowo niewielką powierzchnię i jest pozbawiony tradycyjnych pomieszczeń – kotłowni czy strychu. Wymagania w zakresie efektywności energetycznej domów stale wzrastają. System wentylacji mechanicznej z kontrolowaną ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego staje się już standardem. Wynika to z konieczności spełnienia warunków WT 2017 i WT 2021.

System wentylacji recoVAIR VAR

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda montaż rekuperatora w domu parterowym,
  • jak zamontować rekuperację w domu piętrowym,
  • na czym polegają specjalne wersje rekuperatorów,
  • czym jest wentylacja zdecentralizowana.

Wpływ wentylacji na jakość powietrza w domu jest olbrzymi. Należy pamiętać, że wbrew obiegowej opinii ściany budynku nie „oddychają”, a wilgoć jest usuwana z wnętrza niemal w całości przez wentylację. Dlatego rekuperacja stała się standardem we współczesnym budownictwie. Dowiedz się, jak można zamontować system wentylacji mechanicznej.

Gdzie zamontować rekuperator w domu parterowym?

Współczesne rekuperatory dobrej klasy technicznej należą do urządzeń cichych w pracy i o zwartej budowie. Z tego względu można je instalować w pomieszczeniach użytkowych takich jak np. kotłownia, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze itp. W zasadzie głównym wymaganiem jest, aby było to pomieszczenie suche, lekko przewiewne i z temperaturą powyżej 10°C.

Rekuperator powinien być zamontowany tak, aby przewody powietrza zewnętrznego i usuwanego były możliwe krótkie. Obniży to opory przepływu powietrza i pozwoli zapewnić wymaganą wydajność rekuperatora przy niskim zużyciu energii. Do zabudowy rekuperatora należy doprowadzić odpływ do kanalizacji (do usuwania kondensatu), a w pomieszczeniu ustawić czujnik jakości powierza.

Rekuperator recoVAIR VAR na poddaszu

Gdzie zamontować rekuperator w domu piętrowym?

Rekuperator często zabudowuje się na poddaszu domu. Jest to zwykle miejsce niewykorzystywane i pozwalające na swobodne poprowadzenie przewodów wentylacyjnych. W każdym przypadku należy zwracać uwagę na prawidłowe rozmieszczenie czerpni i wyrzutni powietrza. Nie można dopuścić do tego, aby rekuperator pobierał zanieczyszczenia czy zapachy z wywietrzników kanalizacji. Nie można też dopuścić do pobierania powietrza już usuniętego z budynku. Dlatego trzeba zapewnić odstęp ochronny pomiędzy czerpnią i wyrzutnią – najlepiej zabudować je na różnych ścianach budynku.

Rekuperator może być też zabudowany w piwnicy. Czerpnia ścienna powinna być wówczas usytuowana min. 2 m nad poziomem terenu. Powietrze jest usuwane bezpośrednio przewodem przez ścianę zewnętrzną.

Specjalne wersje rekuperatorów

Oprócz wentylacji zdecentralizowanej można spotkać także inne nietypowe wersje rekuperatorów. Jedną z nich są rekuperatory o obniżonej głośności, przeznaczone do zabudowy np. w stropie podwieszonym. Pozwala to zastosować wentylację mechaniczną w małych domach, a nawet mieszkaniach i apartamentach (o ile nie koliduje to z wentylacją naturalną budynku).

Najnowszym trendem są urządzenia grzewczo-wentylacyjne typu „all-in-one”. Zawierają one np. pompę ciepła monoblok, podgrzewacz wody użytkowej i rekuperator. Zaletą są kompaktowe wymiary i możliwość umieszczenia głównych elementów domu w jednym miejscu. Dodatkowo wbudowany rekuperator daje możliwość odzysku ciepła przez pompę ciepła monoblok z powietrza usuwanego z budynku.

Wentylacja scentralizowana czy zdecentralizowana?

Rekuperator należy do grupy rozwiązań wentylacji scentralizowanej. W jednym miejscu dokonuje się wymiana ciepła i wymuszenie przepływów powietrza. Niezbędny jest układ przewodów powietrznych rozprowadzonych po wszystkich pomieszczeniach budynku. Takie rozwiązanie można uznać za standard w nowych budynkach, które mają spełniać np. warunki techniczne WT 2017 lub WT 2021. Trudniejsza sytuacja dotyczy budynków modernizowanych. Prowadzenie przewodów powietrznych o stosunkowo dużych polach przekroju może być w tym przypadku niemożliwe.

Stąd też powstało rozwiązanie w postaci wentylacji zdecentralizowanej. Taki układ składa się kilku mini-central wentylacyjnych instalowanych bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. Układ sterowania wymusza pracę takich central wentylacyjnych raz jako nawiewnych, a raz jako wywiewnych. Wbudowany w centrali akumulacyjny wymiennik ciepła pełni funkcję rekuperatora.

W przypadku wentylacji zdecentralizowanej nie ma dylematu przy wyborze miejsca zabudowy rekuperatora, ale jest to rozwiązanie o niższej efektywności energetycznej i pewnych ograniczeniach w działaniu. Stąd należy je traktować jako korzystną wentylację w domach modernizowanych bądź też apartamentach.

Jak widzisz, wentylację mechaniczną możesz zastosować w każdym budynku, a nawet w mieszkaniu. Zobacz urządzenia oferowane przez Vaillant i oszczędzaj na ogrzewaniu, ciesząc się świeżym powietrzem.

Zobacz również: Jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepszym wyborem?