Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Dlaczego warto mieć rekuperator? Wybierz wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła

Według raportu „Barometr Zdrowych Domów” w 2017 roku aż 22% mieszkań w Polsce było zawilgoconych, a 26% – niedogrzanych. W wielu przypadkach duża wilgoć i brak odpowiedniej temperatury może doprowadzić do powstania syndromu chorego budynku, który wywołuje później u mieszkańców poważne problemy ze zdrowiem. Aby uniknąć takich sytuacji i zatroszczyć się o komfort swoich bliskich, należy dbać o prawidłową wymianę powietrza w domu. Gdy wentylacja naturalna okazuje się niewystarczająca, warto zainwestować w inne rozwiązania. Jednym z nich jest montaż rekuperatora.

Głównym zadaniem rekuperatora jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, ale także wymiana ciepła. Rekuperator zasysa powietrze z zewnątrz przez czerpnię, oczyszcza je i ogrzewa (lub w przypadku systemu recoVAIR VAR– także chłodzi), następnie rozprowadza po budynku, a na końcu wywiewa zużyte powietrze na zewnątrz.

Zobacz, na czym polega działanie rekuperatora?

Z jakimi korzyściami, zarówno dla budynku, jak i jego mieszkańców, wiąże się instalacja rekuperatorów? Poznaj właściwości wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Zobacz, jak działa rekuperacja w domu jednorodzinnym

Rekuperatory działają przez cały rok

Wentylacja naturalna (grawitacyjna) działa najlepiej, gdy między ciepłym a zimnym powietrzem występuje duża różnica ciśnień. W domach, w których są zamontowane nawiewniki okienne lub nawiewniki ścienne, wymiana powietrza następuje głównie w sezonie zimowym, a także w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Latem działanie wentylacji naturalnej jest znacznie bardziej ograniczone, przez co w mieszkaniu może szybko robić się duszno. To właśnie w tym okresie sporo osób zwraca uwagę na brak przepływu powietrza w domu pomimo otwartych okien. Natomiast w trakcie chłodniejszych i deszczowych dni przez okna do pomieszczeń wnika wilgoć, co może skutkować rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów.

Zobacz, czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od naturalnej?

Rekuperator recoVAIR VAR

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła rozwiązuje problem okresowego braku wymiany powietrza.

  • W upalne dni powietrze wypływające z domu jest o wiele chłodniejsze od powietrza nawiewanego – wówczas używa się go do schłodzenia powietrza nawiewanego.
  • W nocy system wykorzystuje moment, gdy powietrze ma niższą temperaturę, aby schłodzić budynek. Kieruje wtedy nawiewane chłodne powietrze tak, by nie ogrzewało się od powietrza wywiewanego.

System analizy temperatury w rekuperatorze działa automatycznie. Wystarczy tylko, że uruchomisz tę funkcję, np. za pomocą zdalnego sterowania. Jest ono dostępne w urządzeniach marki Vaillant, np. recoVAIR VAR.

Zobacz rekuperatory Vaillant

Rekuperatory wspomagają pracę innych urządzeń

Rekuperator może nie tylko działać samodzielnie, ale też jest w stanie wspomagać pracę pozostałych ekologicznych urządzeń. Jeśli chcesz wybudować dom, który pomoże Ci zaoszczędzić dużo energii, zapewnić odpowiedni komfort cieplny w budynku, a jednocześnie będzie w niewielkim stopniu oddziaływał na środowisko naturalne, zdecyduj się na instalację rekuperatora wraz z montażem pompy ciepła oraz kolektorów słonecznych lub ogniw fotowoltaicznych.

  • Rekuperator i pompa ciepła

Dzięki połączeniu rekuperatora i pompy można zredukować rachunki za ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody, a nawet zmniejszyć wydatki związane z zakupem i montażem pompy ciepła. Zastosowanie rekuperacji obniża bowiem moc pompy ciepła wymaganą dla danego budynku nawet o 20–30%. Przykładowo – zamiast wybrać urządzenie o mocy 10 kW, wystarczy model o mocy 8 kW, który jest tańszy w zakupie i montażu.

  • Rekuperator i kolektory słoneczne

Montaż systemów solarnych to droga inwestycja, ale bardzo opłacalna – instalacja kolektorów słonecznych może obniżyć roczny koszt przygotowania ciepłej wody nawet do 60%. Jeśli dodatkowo zainstalujesz rekuperator, który zmniejsza rachunki za ogrzewanie budynku, jesteś w stanie stworzyć ekologiczny, energooszczędny i, w pewnym stopniu, samowystarczalny dom uniezależniony od miejskiej sieci energetycznej.

  • Rekuperator i fotowoltaika

Dzięki ogniwom fotowoltaicznym możesz zasilić wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym rekuperator. W ten sposób urządzenie odzyskujące ciepło w budynku będzie czerpać energię nie z miejskiej sieci energetycznej, ale z domowych zasobów pozyskiwanych w sposób ekologiczny, co pozwoli Ci znacznie zmniejszyć miesięczne rachunki.

Ogniwa fotowoltaiczne i rekuperator tworzą skuteczny i niezawodny układ, który dodatkowo może być wspierany przez pompę ciepła. Dzięki tym trzem niezawodnym urządzeniom jesteś w stanie inteligentnie oszczędzać energię, a także dbać o środowisko i swoich bliskich. Nie musisz się także martwić częstym ustawianiem każdego z urządzeń. Wygodne sterowanie zapewni Ci regulator multiMATIC 700. Jest on mały i łatwy w obsłudze. Dodatkowo możesz go połączyć z aplikacją multiMATIC, która pozwoli Ci uzyskać stały dostęp do wszystkich parametrów urządzeń, które są podłączone do systemu.

Filtrowanie powietrza w rekuperatorze

Rekuperatory dbają o jakość powietrza w domu

Wilgotne lub bardzo suche powietrze, uczucie duszności w pomieszczeniu, szybkie nagrzewanie się domu lub mieszkania – to tylko kilka z wielu problemów, z którymi muszą się mierzyć właściciele budynków. Są one wynikiem występowania nieprawidłowego przepływu powietrza w domu. Do tego może dochodzić skraplanie się pary wodnej na szybach, rozkwit pleśni i grzybów, a także powstawanie ciągu wstecznego.

Chcesz wiedzieć, jak sobie poradzić z tymi problemami? Zobacz 5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu

Częstym problemem są także zanieczyszczenia w powietrzu trafiające do wnętrza budynku. Coraz większa ilość smogu, zwłaszcza w dużych miastach, lub unoszący się z ziemi pył, który dostaje się przez otwarte okna lub nawiewniki, osadza się na ścianach, podłodze czy meblach i przenika do układu oddechowego domowników. Nawet w dniach, gdy stężenie smogu nie jest duże i ograniczasz wychodzenie z domu, mimo wszystko wdychasz zanieczyszczone powietrze.

Aby tego uniknąć i zadbać o zdrowie bliskich i swoje, samo szczelne zamykanie okien nie wystarcza. Ograniczenie dopływu powietrza może również sprawić, że w domu będzie zbyt duszno. Skuteczniejszą i bardziej niezawodną metodą jest inwestycja w rekuperator. W trakcie nawiewania powietrza do rekuperatora urządzenie dodatkowo je filtruje. W urządzeniu recoVAIR VAR są to filtry klasy F7 (opcjonalnie F9), a w rekuperatorze recoVAIR VAR 60 – filtry G3. Dzięki temu Ty i Twoja rodzina oraz bliscy wdychacie czyste powietrze, które jest pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji.

Rekuperatory – rozwiązanie dla każdego

Montaż rekuperatora kojarzy się zazwyczaj z koniecznością przeprowadzania generalnego remontu i doprowadzenia do wszystkich pomieszczeń kanałów wentylacyjnych umieszczonych w ścianach lub/i podłogach. Z tego względu o instalacji systemu wentylacji mechanicznej myślą najczęściej osoby, które dopiero przygotowują się do budowy domu lub są przed gruntowymi pracami remontowymi. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom z rekuperacji mogą skorzystać także właściciele mniejszych mieszkań i wcześniej wybudowanych domów.

System rekuperacji recoVAIR VAR 60 nie wymaga instalacji kanałów powietrznych. Urządzenia wbudowuje się w zewnętrzne ściany domu i bezpośrednio przyłącza do instalacji elektrycznej. recoVAIR VAR 60 działa na zasadzie zmiennej wentylacji. W 70-sekundowych cyklach powietrze zmienia swój kierunek. Dzięki temu na przemian usuwa zużyte powietrze poza budynek i dostarcza świeże powietrze do mieszkania.

Rekuperator – skuteczna wentylacja mechaniczna

Rekuperatory – skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperator ścienny to praktyczne urządzenie, w które warto zainwestować.

Dzięki instalacji rekuperatora możesz:

  • ogrzewać i ochładzać dom przez cały rok;
  • łączyć system odzysku ciepła z innymi energooszczędnymi systemami, np. pompą ciepła, kolektorami słonecznymi lub ogniwami fotowoltaicznymi;
  • dbać o jakość powietrza w każdym pomieszczeniu i zdrowie swoich bliskich;
  • korzystać z ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań.

Montaż rekuperatora nie wymaga także przeprowadzania generalnego remontu. Instalacja systemu rekuperacji zmniejszy ryzyko wystąpienia syndromu chorego budynku. Zapomnij więc o bólach i zawrotach głowy, utrudnionym oddychaniu i dusznościach spowodowanych złą wymianą powietrza w budynku. Zdecyduj się na zdrowe, komfortowe, ekologiczne i niezawodne rozwiązanie.

Zobacz, jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu