Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Kocioł olejowy z pompą ciepła w układzie hybrydowym

Ogrzewanie domu olejem opałowym nie należy do najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Kocioł olejowy częściej można spotkać w starszych budynkach, zwykle pozbawionych dostępu do gazu ziemnego. Czasem bywa on stosowany przy modernizacji systemu grzewczego połączonej z wymianą kotła węglowego. W artykule wyjaśniamy, ile kosztuje ogrzewanie olejowe domu we współpracy z pompą ciepła.

Kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive

Z tekstu dowiesz się:

  • jak wygląda schemat kotłowni olejowej,
  • jak działa instalacja olejowa w układzie z pompą ciepła,
  • jak użycie pompy ciepła wpływa na koszt ogrzewania olejowego,
  • czy warto postawić na tanie piece olejowe,
  • jak stworzyć dom z zerowym bilansem energetycznym.

Obecne standardy efektywności energetycznej, a także rozwój technologiczny dają nowe możliwości w termomodernizacji domów. Tradycyjne źródła ciepła, np. kotły olejowe, są coraz częściej zastępowane przez pompy ciepła. Dzieje się tak w wyniku dynamicznego rozwoju technicznego w segmencie pomp ciepła typu powietrze-woda. Często spotykanym wariantem ogrzewania domu staje się także połączenie pracy kotła olejowego z pompą ciepła.

Kotłownia olejowa – schemat

Pomieszczenie, w którym znajduje się piec olejowy (kocioł olejowy) oraz systemy sterowania i zaopatrzenia w paliwo nazywamy kotłownią. Każdy budynek, w którym znajduje się tego typu instalacja, ma swój określony schemat, który może się różnić w zależności od specyfiki miejsca oraz zastosowanych urządzeń.

Instalacja olejowa w układzie z pompą ciepła – zasada działania

Jeśli w dalszym ciągu korzystasz z kotła olejowego, warto pomyśleć o zainwestowaniu w pompę ciepła. Połączenie ze sobą obu urządzeń stworzy tzw. układ hybrydowy. W takim wypadku kocioł olejowy pozostanie głównym źródłem ciepła. Urządzenie włączy się przy większym zapotrzebowaniu na ciepło przy tzw. temperaturze biwalencyjnej pracy pompy ciepła. Oznacza to, że uruchomi się ono, gdy temperatura zewnętrzna spada do zakresu od -2℃ do -20℃. Pompa ciepła pracuje wówczas z mniejszą mocą grzewczą, dzięki czemu korzystanie z kotła staje się bardziej opłacalne. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu olejem opałowym – koszty, jakie poniesiemy, będą niższe.

Kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive

Pompa ciepła, która generuje niższe koszty ogrzewania, powinna pracować przez większość sezonu grzewczego, tj. 80–90% czasu. W pozostałym okresie, np. gdy temperatura spadnie do -2℃, uruchomi się kocioł olejowy. We współpracy z pompą ciepła kocioł olejowy będzie działał w zakresie temperatur do -2 do -15℃, a jako samodzielne źródło – przy temperaturze poniżej -15℃ (czyli zaledwie 0,5% sezonu grzewczego).

Instalacja olejowa w układzie z pompą ciepła zapewnia zwiększony poziom bezpieczeństwa – gwarantuje ciągłość pracy systemu grzewczego na wypadek awarii któregoś ze źródeł.

Przeczytaj też: Ogrzewanie hybrydowe – czym są instalacje hybrydowe? Poznaj najważniejsze korzyści wynikające z ich montażu

Pompa ciepła i ogrzewanie domu olejem opałowym – koszty

Ceny oleju opałowego należą do jednych z wyższych wśród paliw grzewczych. Dodatkowo ulegają one wahaniom sezonowym i zależą od stawek za ropę naftową. Dzięki zastosowaniu powietrznej pompy ciepła ogrzewanie domu olejem opałowym sprawia, że koszty mogą zostać obniżone średnio o 40–50%. Co ważne, opłaty te są bardziej stabilne. Dodatkowo dla domu z pompą ciepła można wybrać jedną z korzystnych taryf energii: taryfę 2- lub 3-strefową (np. G12w czy G13). Wytworzone ciepło można akumulować w wodzie użytkowej, zbiorniku buforowym, a także w budynku dzięki jego konstrukcji. Postaw na pompę ciepła i piec olejowy, a koszty za ogrzewanie zostaną zmniejszone.

Tanie piece olejowe – czy warto oszczędzać na kupnie urządzenia?

Ceny pieców olejowych mogą się różnić w zależności od marki, modelu oraz wielkości. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie to jest stosunkowo tanie w porównaniu do innych systemów grzewczych, takich jak np. piece gazowe czy elektryczne.

Jednak koszty użytkowania pieca olejowego mogą być znacznie wyższe niż koszty innych systemów grzewczych, ponieważ olej opałowy jest relatywnie drogi w porównaniu do gazu ziemnego czy energii elektrycznej. Ponadto, urządzenie może wymagać regularnej konserwacji np. pompy oleju do pieca i czyszczenia, co wpływa na koszty użytkowania.

Jeśli chodzi o ceny konkretnych modeli, to będą zależeć one od wielu czynników. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować, piec olejowy, budowę urządzenia i jego funkcje, aby wybrać najlepszy model dla siebie. Warto postawić na dobrej jakości urządzenie, które będzie służyło na lata.

Kocioł olejowy kondensacyjny VKO icoVIT/3 exclusive

Zerowy bilans energetyczny domu – czy jest możliwy do osiągnięcia?

Obecnie właściciele domów mają bardzo korzystne warunki do zastosowania instalacji fotowoltaicznej (PV) zasilającej pompę ciepła i wytwarzającej prąd na potrzeby mieszkańców. Wielkość wspomnianej instalacji można dobrać w taki sposób, aby wytwarzała ona w skali roku tyle energii, ile potrzebuje cały budynek. Nadwyżka wytwarzana latem może być oddawana do sieci elektroenergetycznej. W późniejszym czasie np. w sezonie grzewczym istnieje możliwość odebrania energii na zasadzie opustu i wykorzystywania jej do pracy pompy ciepła. Daje to szansę na uzyskanie zerowego bilansu energii domu i obniżenia rachunków za ogrzewanie do minimum.

Przeczytaj: Dlaczego kocioł kondensacyjny i pompa ciepła lubią ogrzewanie podłogowe?