Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy montażu pomp ciepła? Wybierz sprawdzonego instalatora!

Pompy ciepła, zwłaszcza powietrzne pompy, coraz częściej stanowią pierwszy wybór urządzenia do ogrzewania, przygotowania c.w.u. oraz chłodzenia domów. Wraz z ich zwiększającą się popularnością rośnie również liczba firm instalacyjnych, które oferują te urządzenia. Razem z ekspertami Vaillant wyjaśniamy, dlaczego tak istotne jest, aby montażem pompy ciepła zajmowali się wykwalifikowani Instalatorzy Autoryzowani.

Postaw na sprawdzonego instalatora Vaillant

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najpopularniejsze błędy w montażu pompy ciepła powietrze-woda,
  • dlaczego w montażu pompy ciepła kluczowy jest odpowiedni dobór urządzenia,
  • co to są optymalne warunki przepływu,
  • jak zadbać o doprowadzenie elektryki w trakcie montażu pompy ciepła,
  • gdzie zamontować pompę ciepła,
  • dlaczego przy montażu jest potrzebny instalator pompy ciepła.

Wymagania techniczne systemów grzewczych z pompami ciepła nie stanowią bariery w kwestii stosowania tych urządzeń. Co jednak jest istotne podczas montażu pompy ciepła? Uprawnienia, które musi posiadać instalator oraz spełnienie kilku koniecznych warunków. W poniższym artykule omawiamy, na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy montażu pompy ciepła.

Centrala grzewcza uniTOWER pure pompy ciepła aroTHERM pure

Najpopularniejsze błędy w montażu pomp

Choć powietrzne pompy ciepła nie wymagają prac przy wykonaniu dolnego źródła ciepła, także w ich przypadku zdarzają się błędy w montażu. Jakie najczęściej? To m.in.:

  • ignorowanie instrukcji montażu i uruchomienia – początkujący instalatorzy pomp ciepła czasem podchodzą rutynowo do montażu tych urządzeń. Traktują je jak standardowe urządzenia grzewcze, zapominając, że posiadają one szereg innych cech użytkowych. Już samo niezastosowanie się do wymagań transportu pompy ciepła może przynieść szkody. Nadmierne przechylenie urządzenia może prowadzić do uszkodzeń w obiegu chłodniczym (np. zerwania mocowań sprężarki, brak smarowania olejem zawartym w czynniku chłodniczym);
  • błędy w doborze mocy grzewczej pompy ciepła – wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej moc grzewcza pompy potrafi się obniżyć nawet o połowę w stosunku do wartości maksymalnej. Jeżeli nie zostało to wzięte pod uwagę, przy najniższych temperaturach zewnętrznych może dochodzić do niedogrzewania pomieszczeń;
  • zbyt duże zużycie energii elektrycznej – prawidłowo dobrana pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł ciepła – jej współczynnik COP powinien wynosić co najmniej 3,5, co daje zużycie energii 13-20 kWh/m2/rok. Jeśli wartości są większe, należy szukać przyczyny takiego stanu;
  • nadmierne oblodzenie pompy ciepła – bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków zabudowy pompy ciepła do skutecznego odprowadzania kondensatu. Ciepło odbierane z parownika pompy ciepła powoduje skraplanie zawartej w nim wilgoci. Może ona zamarzać i nadmiernie obladzać parownik. Oblodzenie parownika jest naturalnym stanem eksploatacji, ale musi być szybko usuwane w funkcji automatycznej, aby nie blokowało na dłużej pracy pompy ciepła.

Przeczytaj: Powietrzna pompa ciepła – ogrzewanie domu i wody w oszczędny sposób

Montaż pompy ciepła – zacznij od wyboru odpowiedniego urządzenia

Nie przypadkiem dobór pompy ciepła dopasowany do potrzeb budynku i jego mieszkańców pojawia się na pierwszym miejscu naszego zestawienia. Jest on szczególnie istotny ze względu na optymalną pracę urządzenia przez cały sezon grzewczy, jak i minimalizację nakładów inwestycyjnych. Dobór pompy ciepła oraz jej osprzętu powinien być oparty na obliczeniu strat ciepła budynku, a także na uwzględnieniu dodatkowych potrzeb, takich jak wymagany pobór c.w.u., potrzebę chłodzenia, sposób dostarczania ciepła itd.

Przeczytaj: Pompa ciepła a koszty eksploatacji – jak dostosować moc pompy ciepła do potrzeb domu i jego mieszkańców?

Prawidłowy montaż pomp ciepła to m.in. optymalne warunki przepływu

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła wymagają zapewnienia odpowiedniego przepływu oraz zładu wody w instalacji grzewczej. Wartości te, w zależności od typu urządzenia, podawane są w danych technicznych. Warunek ten oznacza konieczność doboru odpowiedniej średnicy rur oraz – w wielu przypadkach – zastosowania dodatkowego bufora w instalacji.

Pompy ciepła – montaż urządzenia a doprowadzenie instalacji elektrycznej

Przed montażem pompy ciepła należy sprawdzić wymagania dotyczące jej zasilania energią elektryczną. Stosowane zabezpieczenia elektryczne mogą się różnić w zależności od typu urządzenia. Pompy ciepła często wyposażone są w szczytowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej. Należy wziąć to pod uwagę przy doborze zabezpieczeń elektrycznych oraz średnic przewodów.

Prawidłowy montaż pompy ciepła to też wybór najlepszej lokalizacji dla jednostki zewnętrznej

W przypadku powietrznych pomp ciepła bardzo istotny jest prawidłowy montaż jednostki zewnętrznej. Powinna ona być posadowiona na cokole oddalającym ją od gruntu, ponadto muszą być zachowane wymagane odległości od przegród budynku oraz granicy działki. W przypadku montażu na gruncie odległość pompy ciepła od ściany nie powinna być mniejsza niż 25 cm. Jednostka zewnętrzna nie powinna być również umieszczana przy ciągach komunikacyjnych oraz w bezpośrednim sąsiedztwie okien sypialni. Bardzo istotne jest również wykonanie odpływu skroplin, umożliwiającego przedostanie się kondensatu poniżej strefy przemarzania gruntu.

Przy montażu jednostki zewnętrznej obok budynku należy też zwrócić uwagę na generowany hałas. Najlepiej unikać montowania jednostek zewnętrznych pompy ciepła w domach jednorodzinnych blisko okien pomieszczeń sypialnianych. Hałas jednak można ograniczyć dzięki montażowi jednostki zewnętrznej na tzw. wibroizolatorach. Jeśli pompa jest cięższa jako podstawę wykonuje się betonowy fundament. Do pozostałych wystarczą jednak płyty chodnikowe, bloczki betonowe albo konstrukcja stalowa. Warstwa żwiru o grubości 0,3 m pod fundamentami zwiększa stabilność montażu, zapewnia przesiąkanie topniejącego lodu z parownika, a także ogranicza przenoszenie drgań. Pompa ciepła aroTHERM Split marki Vaillant cechuje się szczególnie niskim poziomem natężenia dźwięku dzięki zabudowie sprężarki w jednostce wewnętrznej. Możliwe jest więc zamontowanie jednostki zewnętrznej takiej pompy ciepła np. w zwartej zabudowie jednorodzinnej.

Przeczytaj: Głośność pracy pompy ciepła – jak wyciszyć pompę ciepła?

Jednostka zewnętrzna pompy aroTHERM pure

Powietrzną pompę ciepła można też zamontować:

  • na ścianie budynku – wykorzystuje się do tego specjalne wsporniki. Dotyczy to jednak głównie pomp o niskiej wadze i tym samym niewielkiej mocy;
  • na dachu budynku – takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach o stabilnych, ciężkich konstrukcjach.

Zwróć uwagę na naszą nową pompę ciepła aroTHERM pure idealną do ogrzewania małych powierzchni. Charakteryzuje się ona kompaktową jednostką zewnętrzną (tylko pół metra kwadratowego powierzchni!), dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Ma także elegancką centralę grzewczą, dzięki czemu nadaje się także do ustawienia w pomieszczeniach mieszkalnych.

Samodzielny montaż pomp ciepła? Podłączenie urządzenia tylko z certyfikowanym instalatorem pompy ciepła!

Instalator powinien posiadać autoryzację oraz szkolenia producenta. Niezbędne jest także przeszkolenie hydrauliczne. Odpowiednie instruktaże, które są udzielane instalatorom Vaillant, sprawiają, że usługa instalacji, pierwszego uruchomienia oraz serwisu jest profesjonalna i kompleksowa. Dlaczego natomiast pierwsze uruchomienie jest tak ważne?

Pompa ciepła aroTHERM pure

Pierwsze uruchomienie systemu z pompą ciepła powinno zostać wykonane przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami producenta. Podczas pierwszego uruchomienia wypełniana jest bowiem lista kontrolna, sprawdzająca poprawność montażu oraz parametrów pracy urządzenia. Istotne jest również to, aby pompa ciepła nie była uruchamiana w zimnej instalacji. Temperatura wody w instalacji musi mieścić się w tzw. kopercie pracy sprężarki. W razie konieczności należy system rozgrzać przy pomocy źródła szczytowego. Podczas pierwszego uruchomienia powinny również zostać wprowadzone prawidłowe nastawy na sterowniku, uwzględniające optymalną pracę urządzenia oraz potrzeby mieszkańców. Użytkownik musi również zostać przeszkolony w zakresie obsługi regulatora.

Wiesz już, co jest istotne podczas instalacji oraz pierwszego uruchomienia pompy ciepła. Aby zapoznać się ze szczegółową ofertą, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem marki Vaillant!

Przeczytaj też:Budowa małego domu – wybierz projekt domu z pompą ciepła dopasowaną do metrażu i potrzeb mieszkańców