Jak optymalnie ustawić pompę ciepła?
Optymalne ustawienia pompy ciepła to klucz do jej efektywnej pracy, niższych rachunków za ogrzewanie i dłuższej żywotności urządzenia. Niewłaściwa konfiguracja może prowadzić do nadmiernego zużycia energii elektrycznej, a także do przegrzewania lub niedogrzewania pomieszczeń w domu. Jaka konfiguracja regulatora zapewni ekonomiczne ustawienie pompy ciepła? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Z tekstu dowiesz się:
- jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła,
- jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła,
- jak ustawić pompę ciepła w okresach tańszej lub darmowej energii,
- jak ustawić pompę ciepła korzystając z taryfy G11,
- jak właściwie ustawić regulator pogodowy.
Właściwa temperatura zasilania – jaką temperaturę ustawić na pompie ciepła?
Ekonomiczne ustawienie pompy ciepła wymaga zastosowania regulacji pogodowej, która wpływa korzystnie na efektywność pracy układu. Regulatory pogodowe zapobiegają generowaniu zbyt wysokich (w stosunku do rzeczywistych potrzeb instalacji) temperatur zasilania, obniżających współczynnik efektywności energetycznej COP. Podczas wyliczania właściwej temperatury zasilania regulator pogodowy uwzględnia zadaną charakterystykę ogrzewania, która mieści się pod pojęciem krzywej grzewczej. Regulator umożliwia wybór wielu wariantów krzywej, ponieważ istnieją różne instalacje z odmiennymi temperaturami systemowymi. Krzywe są numerowane, a ich oznaczenia wyprowadza się z nachylenia na wykresie. Im większe nachylenie, tym wyższa temperatura zasilania przy stałej temperaturze zewnętrznej. Możliwe jest również równoległe przesunięcie krzywej w górę lub w dół, co stanowi jej tzw. podstawę. W praktyce oznacza to wybór oczekiwanej temperatury powietrza w pomieszczeniu. Wybór odpowiedniego ustawienia krzywej grzewczej wymaga pewnego czasu i cierpliwości. W przypadku instalacji regulowanej głowicami termostatycznymi lub siłownikami termoelektrycznymi należy w tym czasie zadbać o ich pełne otwarcie, a także dezaktywować wszelkie programy czasowe na sterowniku.
Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła?
W przypadku nowych budynków, dla obiegów podłogowych wymagana wartość krzywej mieści się zwykle w zakresie od 0,1 do 0,3. Dla obiegów grzejnikowych od 0,4 do 0,8.
Po dokonaniu wstępnego wyboru należy odczekać co najmniej 24 h. Jeśli po tym czasie temperatura pomieszczeń będzie wyższa niż temperatura zadana, należy zmniejszyć krzywą o jedną nastawę w dół. Analogicznie, jeśli temperatura pomieszczeń będzie niższa niż temperatura zadana, należy ją podnieść w górę. Po kolejnych 24 h można ponownie dokonać korekty lub pozostawić wcześniej ustawioną wartość, jeśli temperatura zadana = temperaturze zmierzonej.
Ustawienia pompy ciepła – jak wygląda praca urządzenia w okresach tańszej lub darmowej energii?
Najpopularniejszą taryfą energetyczną w Polsce jest prosta taryfa G11, gdzie cena energii jest stała 24/h przez 7 dni w tygodniu. Dla posiadaczy pomp ciepła istnieją jednak korzystniejsze alternatywny w postaci taryf G12 i G12w, które przy zachowaniu pewnych rygorów, pozwalają na większe oszczędności.
Regulator VRC 720 marki Vaillant umożliwia ustawienie do 12 przedziałów czasowych z różną temperaturą zadaną dla każdego dnia tygodnia. Dzięki temu użytkownik może dopasować pracę pompy do okresów tańszej bądź darmowej energii. Ustawiając wyższą temperaturę zadaną pomieszczeń w trakcie trwania przedziału niższej ceny energii, można zredukować koszty eksploatacji pompy, która w trybie termostatu, przy odpowiedniej izolacji termicznej budynku nie powinna się uruchamiać poza zadanymi przedziałami. Programowanie czasowe można także zastosować dla funkcji c.w.u. W tym przypadku korzystna jest instalacja zasobnika o odpowiednio dużej pojemności (np. 250 l lub 300 l), który będzie zdolny zmagazynować wystarczającą ilość ciepłej wody, wymaganą poza przedziałami obowiązywania niskiej taryfy.
Współpraca z instalacją fotowoltaiczną to kolejna możliwość. Większość falowników PV ma możliwość wysłania sygnału zapotrzebowania na pracę w przypadku nadprodukcji energii elektrycznej w ilości np. przekraczającej ustawioną wartość. Każda pompa ciepła marki Vaillant wyposażona jest w specjalny zacisk PV Ready służący do integracji z takim systemem. Dzięki temu w momencie pojawienia się nadmiarowej energii z OZE urządzenie w pierwszej kolejności doładowuje zasobnik c.w.u., a w przypadku dalszej obecności sygnału oraz aktywnej funkcji centralnego ogrzewania, zwiększy również temperaturę zadaną w obiegu grzewczym w celu akumulacji większej ilości energii w układzie.
Praca w okresach wyższej efektywności energetycznej to ekonomiczne ustawienie pompy ciepła
Jesteś użytkownikiem pompy ciepła typu powietrze-woda, a jednocześnie korzystasz z podstawowej taryfy G11 i nie posiadasz instalacji fotowoltaicznej? Nic nie szkodzi, wciąż możesz zoptymalizować zużycie energii. Im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą dolnego źródła a temperaturą instalacji grzewczej, tym wyższa efektywność i niższe zużycie energii. Ta zależność ukierunkowuje na programowanie pracy pompy ciepła podczas możliwie jak najwyższej temperatury zewnętrznej. Dobowa amplituda temperatur powietrza w Polsce może sięgać nawet 10℃. Tym samym zaprogramowanie pracy pompy ciepła w funkcji c.w.u. podczas dnia i blokowanie ładowania zasobnika w nocy pozwala zredukować zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Właściwe ustawienia zaawansowane regulatora
Oprócz wyszczególnionych wcześniej działań, warto w porozumieniu z instalatorem lub serwisantem zadbać o zastosowanie właściwych, rekomendowanych przez producenta nastaw regulatora.
Jak ustawić pompę ciepła Vaillant? Istotne ustawienia sprowadzają się do:
1. Określenia w układach biwalentnych odpowiedniego biwalentnego punktu pracy (osobno dla c.w.u. i c.o.). Punkt ten powinien wynikać z przeprowadzonego wcześniej doboru urządzenia.
2. Ustawienia zależności temperaturowej pomiędzy temperaturą zasilania wężownicy zasobnika a zadaną przez użytkownika temperaturą c.w.u. W przypadku regulatorów Vaillant, ustawienie to nosi nazwę „korekty ładowania zasobnika” i powinno się mieścić w zakresie od 7 do 10 kelwinów.
3. Ustawienia oszczędnego harmonogramu pracy pompy cyrkulacji c.w.u. przypadającego wyłącznie na okresy wzmożonego poboru. Przykładowo podczas wieczornej pory kąpielowej. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat energii związanych z przenikaniem ciepła z rurociągów do otoczenia.