Jak sprawdzić, ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz?
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zadbać o profesjonalny dobór, uwzględniający faktyczne zapotrzebowanie budynku, oraz jaka powierzchnia dachu pod fotowoltaikę jest wystarczająca. Tylko prawidłowo dobrana instalacja pozwoli na szybki zwrot kosztów oraz jak najniższy wkład inwestycyjny. W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb budynku.
Z tekstu dowiesz się:
- jak policzyć moc fotowoltaiki,
- jak wybrać powierzchnię pod panele,
- co oznacza optymalne wykorzystanie fotowoltaiki.
Decydując się na fotowoltaikę, należy mieć na uwadze, że zastosowanie tego systemu może wiązać się koniecznością dostosowania cyklu wykorzystywania urządzeń elektrycznych w domu tak, aby zapewnić jak największy odbiór darmowej energii już w momencie wytworzenia. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie urządzeń, takich jak pompy ciepła do ogrzewania, chłodzenia lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. W ten sposób obniżamy nie tylko rachunki za prąd, ale również ogrzewanie. Należy także odpowiednio wybrać powierzchnię fotowoltaiki.
Jakie zapotrzebowanie na moc generuje standardowe gospodarstwo domowe?
Pierwszym krokiem do doboru systemu fotowoltaicznego jest oszacowanie faktycznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną i odniesienie tej wartości do możliwej do uzyskania mocy z systemu PV.
W warunkach nasłonecznienia naszego kraju przyjmuje się, że z zainstalowanego 1 kWp mocy paneli fotowoltaicznych możemy wyprodukować pomiędzy 900 a 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. W celu oszacowania zużycia energii elektrycznej najłatwiej posłużyć się rachunkami za prąd, które wprost ukazują roczne zużycie. Tam, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie rachunków, należy oszacować zużycie energii uwzględniając planowane urządzenia działające na prąd elektryczny. Warto wykorzystać w tym celu kalkulatory dostępne w sieci. Obecnie przyjmuje się, że typowe gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku od 3500 do 4500 kWh energii elektrycznej. W przypadku takiego budynku już instalacja o mocy 3 kWp pozwoli znacząco zredukować rachunki za prąd.
Jaka powierzchnia dachu pod fotowoltaikę? Panele fotowoltaiczne – wymiary
Dostępna powierzchnia fotowoltaiki często stanowi największe ograniczenie w doborze mocy systemu. Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne, jak Vaillant auroPOWER mają powierzchnię około 1,7m2 i moc 320-325 kWp. Ilość potrzebnego na dachu miejsca można więc wyznaczyć, sumując powierzchnię modułów wchodzących w skład instalacji. Łatwo policzyć, że 1 kWp zainstalowanej mocy zajmie na dachu około 5m2.
W idealnych warunkach panele fotowoltaiczne powinny być ułożone na jednej płaszczyźnie dachu, skierowanej na południe. Dlatego też w przypadku dopiero planowanych budynków istotne jest uwzględnienie przyszłego systemu PV już na etapie wyboru projektu. W przypadku istniejących budynków należy zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię dachu. Możliwe jest również umieszczenie modułów na różnych połaciach dachowych, np. w orientacji wschód-zachód. Może to jednak wiązać się z wyższym nakładem inwestycyjnym i nieco niższą efektywnością takiego systemu. Również w ogrodzie można znaleźć miejsce na panele fotowoltaiczne. Wymiary tej konstrukcji są jednak dość spore, dlatego dobrym pomysłem jest jej wykorzystanie w formie użytkowej, na przykład jako wiaty samochodowej.
Czym jest optymalne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej?
Planując instalację fotowoltaiczną należy przede wszystkim zadbać o jak najefektywniejsze wykorzystanie darmowej energii ze słońca. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego, nowoczesnego źródła energii odnawialnej, jakim jest pompa ciepła. Dzięki temu możemy dokonać bezpośredniej konwersji energii elektrycznej w cieplną i zmagazynować ją w naszej instalacji.
Pompy ciepła, takie jak Vaillant aroTHERM, mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Manager energii systemu PV łączy się z automatyką pompy ciepła i w okresie nadprodukcji energii elektrycznej może ją uruchomić nawet poza wyznaczonymi przedziałami czasowymi. W ten sposób wykorzystujemy w 100% darmową i odnawialną energię, magazynując ją w np. zasobniku ciepłej wody użytkowej poprzez podniesienie jego temperatury.
Optymalne wykorzystanie możliwości instalacji fotowoltaicznej pozwoli na zredukowanie śladu węglowego, a także na efektywne obniżenie rachunków za energię. W połączeniu z pompą ciepła fotowoltaika tworzy bardzo wydajną instalację służącą do ogrzewania domu i podgrzewania c.w.u.
Przeczytaj też: Instalacja systemów fotowoltaicznych – najważniejsze wskazówki