Jak kontrolować ogrzewanie dzięki instalacji fotowoltaicznej?
Jak donosi Instytut Energii Odnawialnej, moc generowana obecnie przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce (zarówno przez firmy, jak i małe, prywatne instalacje) szacuje się na ok. 300 MW. Te potężne zasoby energii elektrycznej można wykorzystywać do wielu celów – nie tylko zasilania urządzeń AGD znajdujących się w domu, ale też np. wspomagania systemów ogrzewania. Panele fotowoltaiczne mogą bowiem wyprodukować energię potrzebną do zasilenia pracy pomp ciepła.
Odpowiednie zarządzanie energią cieplną może znacząco zredukować Twoje rachunki w sezonie grzewczym. Właśnie dlatego Vaillant oferuje kompleksowe rozwiązania technologiczne, w których skład wchodzą urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniach, np. multiMATIC VRC 700. Urządzenie to stanowi jeden z elementów systemu ogrzewania pompą ciepła zasilaną przez moduły fotowoltaiczne.
Panele fotowoltaiczne, a kolektory słoneczne – rozróżnij je!
W ofercie Vaillant występują dwa typy produktów, które pozyskują energię ze słońca. Są to:
- Kolektory słoneczne – często mylone przez osoby rozpoczynające przygodę z dziedziną OZE i panelami fotowoltaicznymi. Kolektor słoneczny służy do pobierania energii cieplnej, która ogrzewa wodę użytkową, a czasami również pomieszczenia np. w formie ogrzewania podłogowego.
- Panele fotowoltaiczne – ich działanie polega na wykorzystaniu tzw. zjawiska fotoelektrycznego. Światło pada na ogniwo fotowoltaiczne i trafia na ciało stałe będące półprzewodnikiem. To wywołuje siłę elektromotoryczną, co z kolei powoduje przepływ prądu w obwodzie elektrycznym obecnym w panelu. Wyprodukowany w panelu prąd stały trafia do falownika, w którym dochodzi do jego konwersji na prąd zmienny. Ten trafia już bezpośrednio do naszej sieci elektrycznej. Wyprodukowaną w ten sposób energię możesz przeznaczyć m.in. na zasilanie pompy ciepła.
Jak widać, zarówno energię pochodzącą z kolektorów, jak i paneli fotowoltaicznych można stosować do ogrzewania domu, jednak to moduły fotowoltaiczne w połączeniu z pompą ciepła gwarantują najbardziej efektywną pracę. Aby uniknąć niepotrzebnych strat energii, należy zadbać o możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach – dzięki temu możemy racjonalnie zarządzać energią. Pamiętaj również, że pomieszczenia takie jak kuchnia i sypialnia powinny być o ok. 2℃ chłodniejsze niż pokoje dzienne czy łazienka.
Zobacz, czym różnią się ogniwa fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?
Jak kontrolować ogrzewanie wspomagane przez panel słoneczny?
Istnieje wiele urządzeń grzewczych, które można zasilać energią elektryczną – np. grzejniki konwektorowe i promienniki. Najlepsze efekty uzyskasz jednak, gdy prądem produkowanym przez panel słoneczny wspomożesz pompę ciepła. Nowoczesne systemy pomp ciepła Vaillant aż 75% energii cieplnej pobierają ze środowiska, a pozostałe 25% należy zakupić (lub wyprodukować za pomocą paneli fotowoltaicznych) w postaci energii elektrycznej. Stawiając na samodzielne wytwarzanie elektryczności, możesz znacząco obniżyć koszty eksploatacyjne tego systemu.
Poznaj grupy produktowe Vaillant
Panele fotowoltaiczne, takie jak w systemie auroPOWER, efektywnie wspomagają działanie pomp ciepła – jeżeli dopasujesz ich ilość do poboru mocy Twojej pompy ciepła, mogą one pokryć nawet 100% jej zapotrzebowania na energię elektryczną. Aby w pełni wykorzystywać potencjał obu urządzeń, należy jednak zadbać o właściwy osprzęt regulacyjny.
W tym celu Vaillant oferuje inteligentny systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem w domu z każdego miejsca na ziemi za pomocą smartfona lub tabletu (wymagane jest wtedy zainstalowanie dodatkowego modułu VR 920). Urządzenie kontroluje temperaturę wewnątrz domu, zarządzając jednocześnie systemami ogrzewania i wentylacji. Dzięki multiMATIC VRC 700 możesz sprawować kontrolę nad klimatem w swoim domu, tworzyć plany godzinowe, a co za tym idzie – oszczędzać energię i pieniądze, ogrzewając dom tylko wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
Przy planowaniu zakupu pompy ciepła lub termomodernizacji budynku weź pod uwagę montaż paneli fotowoltaicznych i systemów sterowania ogrzewaniem – jeżeli dobrze przygotujesz to przedsięwzięcie, znacząco obniżysz swoje rachunki za ogrzewanie.
Zobacz system fotowoltaiczny. Sprawdź, dzięki czemu zwróci Ci się ta inwestycja