Ekologiczne gospodarstwo rolne z ogniwami fotowoltaicznymi
Ogniwa fotowoltaiczne, które wykorzystują energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł, są coraz częściej instalowane nie tylko w prywatnych domach. Sprawdzają się one także w gospodarstwach rolnych ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Korzystanie z energii słonecznej jest bowiem bardzo opłacalnym rozwiązaniem – jest ona bezpłatnym i praktycznie niewyczerpalnym źródłem prądu.
Fotowoltaika znajduje coraz większe zastosowanie w rolnictwie. Badania przeprowadzone przez niemiecki instytut ISE Fraunhofer dowodzą, że energię elektryczną pozyskaną ze słońca można z powodzeniem wykorzystać między innymi do zasilania urządzeń i maszyn używanych do czyszczenia, pakowania i chłodzenia roślin, owoców lub warzyw. Gospodarstwa, które wykorzystują odnawialne źródła energii, nie tylko są postrzegane jako nowoczesne i ekologiczne, ale też znacząco ograniczają wydatki związane z poborem prądu od zewnętrznych dostawców, a zarządzający nimi rolnicy mogą liczyć na ulgi podatkowe.
Z jakich elementów składają się systemy fotowoltaiczne?
Systemy fotowoltaiczne nie wykorzystują bezpośrednio pobranej energii słonecznej, ale przekształcają ją w prąd zasilający instalacje elektryczne w całym gospodarstwie. Składają się one z paneli fotowoltaicznych, które montuje się w najbardziej nasłonecznionej części gospodarstwa. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z warstw krzemu typu p-n, umożliwiających pobranie energii słonecznej oraz przekonwertowanie jej na prąd stały.
Pozyskana energia elektryczna może być przekazywana do akumulatora, który magazynuje prąd stały lub bezpośrednio do falownika. Tam prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny, który wykorzystuje się w gospodarstwie rolnym.
Jakie są korzyści z montażu ogniw fotowoltaicznych dla ekologicznego gospodarstwa rolnego?
Gospodarstwa rolne posiadają zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego instalacja ogniw fotowoltaicznych przynosi im wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:
- Oszczędność
Rolnicy płacą za energię średnio 350–1500 zł miesięcznie, co oznacza znaczne wydatki w skali roku – mogą one sięgać nawet 18 000 zł. Samodzielne wytwarzanie prądu pozwala zaś uniezależnić się od cen za energię elektryczną, a tym samym znacznie zmniejszyć opłaty – nawet o 90%! Dodatkowo koszt inwestycji w system fotowoltaiczny zwraca się dość szybko – nawet w przeciągu 4 lat.
Rolnicy mogą także skorzystać z programów, które dofinansowują inwestycje ekologiczne. Program wsparcia dla gospodarstw proekologicznych pozwala rolnikom odliczyć aż 25% podatku gruntowego, jeżeli zasilają swoją działalność naturalnymi źródłami energii.
- Ekologiczne gospodarstwo rolne
Dzięki ogniwom fotowoltaicznym można stworzyć w pełni ekologiczne gospodarstwo rolne. Korzystanie z odnawialnego źródła energii pozwala znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery oraz wykluczyć zużycie nieodnawialnych źródeł energii.
Przedsiębiorstwo ekologiczne jest również atrakcyjniejsze dla konsumentów, bo jest gwarancją wysokojakościowych produktów.
- Wydajny i niezawodny system
Natężenie promieniowania słonecznego jest uzależnione od pory roku (najintensywniejsze przypada na lato). System auroPOWER umożliwia jednak oddanie nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci i wykorzystanie jej w miesiącach zimowych (net-metering). Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają więc w ekologiczny sposób pozyskać energię, którą można wykorzystać w dowolnym momencie.
Dodatkowo trwałość ogniw fotowoltaicznych oblicza się na 25–30 lat. Systemy fotowoltaiczne Vaillant są wykonane z odpornych na amoniak i korozję materiałów, co pozwala na ich bezawaryjną pracę przez tak długi czas.
- Łatwy montaż
Uniwersalny system montażowy sprawia, że moduły fotowoltaiczne można umieścić na dachu płaskim lub skośnym. Duże powierzchnie dachów budynków gospodarczych, takich jak stodoły, obory czy przechowalnie, dodatkowo ułatwiają instalację systemu.
Ogniwa fotowoltaiczne w ekologicznym gospodarstwie – to się opłaca!
Instalacja ogniw fotowoltaicznych jest bardzo korzystna dla rolników, którzy prowadzą gospodarstwo ekologiczne i chcą ograniczyć opłaty za energię elektryczną. Korzystanie z energii słonecznej gwarantuje uniezależnienie się od rosnących cen za energię elektryczną, a liczne dotacje na ogniwa fotowoltaiczne pozwalają skrócić czas zwrotu inwestycji. Produkty pochodzące z proekologicznych gospodarstw rolnych cieszą się zaś coraz większym powodzeniem wśród konsumentów.
Zobacz ogniwa fotowoltaiczne – uniwersalne źródło czystej energii w twoim domu i gospodarstwie