Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych – jak ich unikać?

Zainteresowanie posiadaniem własnego źródła energii elektrycznej znacznie wzrosło w ostatnich latach. Powodów jest wiele – zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej, popularyzacja stosowania pomp ciepła i klimatyzacji, a także coraz niższe koszty inwestycyjne (zł/kWp). Zapotrzebowanie na usługi w montażu instalacji fotowoltaicznych jest zatem duże. Czasami skutkuje to jednak zatrudnianiem niedoświadczonych i nierzetelnych wykonawców i powstawaniu błędów w instalacjach fotowoltaicznych na etapie doboru i montażu.

System fotowoltaiczny auroPOWER

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najczęściej popełniane błędy w instalacjach fotowoltaicznych,
  • czym może grozić niewłaściwy montaż paneli na dachu,
  • na czym polega ochrona odgromowa i przepięciowa fotowoltaiki.

Na zwiększone zainteresowanie posiadaniem własnej instalacji fotowoltaicznej mają wpływ m.in. programy dofinansowania Mój Prąd i Czyste Powietrze. Wielu inwestorów kusi połączenie pracy paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła, co pozwala zredukować rachunki za ogrzewanie niemal do zera. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż fotowoltaiki, sprawdź, jak uniknąć ewentualnych błędów popełnianych przez niedoświadczonych instalatorów.

Statystyki awarii i uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych

Błędy w instalacjach fotowoltaicznych – jakie są popełniane najczęściej?

Szczegółowe statystyki błędów w instalacjach PV są znane dzięki zakładom ubezpieczeń. Instalacje fotowoltaiczne są ubezpieczane na wypadek awarii. Jak się okazuje, do najczęstszych powodów awarii należy nieodpowiednia ochrona odgromowa oraz przepięciowa. Awarie powstają również na skutek błędów w obrębie systemów mocujących. Do najrzadszych powodów uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych należy (wbrew niektórym przypuszczeniom) pożar.

Na czym polegają błędy w montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?

Problemy w tym zakresie pojawiają się głównie przy samodzielnym kompletowaniu systemów mocowania. Uznani producenci fotowoltaiki dostarczają kompletne zestawy PV, w których komponenty są dostosowane do współpracy, a systemy mocujące dobrane do konkretnych warunków zabudowy. Błędy pojawiają się np. przy zastosowaniu nieodpowiednich haków. Jeżeli wykonawca nie dostosuje ich kształtu do rodzaju dachówki czy innego pokrycia dachu, może to łatwo doprowadzić do szkód. Haki oparte na dachówkach mogą je deformować, a nawet powodować pęknięcia (w przypadku dachówek ceramicznych).

Powodem nadmiernych odkształceń elementów mocowań może być za mała liczba dobranych haków. Sytuacja będzie groźniejsza w rejonach o zwiększonych opadach śniegu lub z silnymi wiatrami. Elementy mocujące kompletowane pojedynczo mogą być nieodpowiednich rozmiarów i wytrzymałości. Należy unikać takich sytuacji, a w razie konieczności konsultować dobór z producentem lub dostawcą.

Niepożądanym zjawiskiem jest również zacienienie paneli, które wpływa na obniżenie uzysków energii, a także zagraża trwałości samej instalacji. W ostatnich latach rozwiązano problem powstawania tzw. hot spotów, w których może dochodzić do uszkodzeń, przez podział paneli i zastosowanie diod bocznikujących. Jeśli nie da się uniknąć zacienienia paneli, dodatkowo stosuje się podział na tzw. stringi (więcej niż jeden szereg paneli).

Ochrona odgromowa i ochrona przepięciowa instalacji fotowoltaicznej

Sam fakt zabudowy instalacji PV na domu nie zwiększa ryzyka uderzenia pioruna. Ewentualne wyładowania mogą jednak zagrażać elementom instalacji, co może narażać właściciela na zbędne koszty napraw czy wymiany. Jeżeli w budynku istnieje już instalacja odgromowa, to panele PV muszą się znaleźć w obrębie jej ochrony. Jest to szczególnie istotne przy zabudowie na dachu płaskim, a także dachu skośnym z pokryciem metalowym. W instalacji muszą się także znaleźć wymagane zabezpieczenia przepięciowe, odpowiednio długie i rozstawione zwody pionowe, a także (w przypadku dachów metalowych) ochrona przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w panele.

Duże znaczenie ma również prowadzenie przewodów prądowych i wyrównawczych oraz ich łączenie. Same inwertery (falowniki) oraz wszelkie tablice rozdzielcze i wyłączniki należy montować wyłącznie na niepalnych powierzchniach w odległości co najmniej 0,5 m od siebie. Styki elektryczne nie mogą pozostawać luźne, aby uniknąć iskrzenia i wypalania. Ograniczniki przepięć należy stosować w odległości między panelami a inwerterem. Przy odległości 10 m i więcej dodatkowy ogranicznik powinien zostać zainstalowany w pobliżu paneli.

Należy zaznaczyć, że doświadczeni producenci fotowoltaiki posiadają rozwiązania przeznaczone do ściśle określonych warunków zastosowania. Różnice polegają tutaj zarówno na rodzajach budynków, warunkach zabudowy, jak i wielkości instalacji PV. Końcowy efekt zależy jednak od rzetelności i staranności wykonania instalacji przez firmę wykonawczą. Profesjonaliści wykonują badanie termowizyjne, które w prosty i szybki sposób wskazuje miejsca zagrożone uszkodzeniem.

Zobacz także: Elementy systemu auroPOWER – poznaj innowacyjną instalację fotowoltaiczną Vaillant