Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – jak płacić mniej?
Koszty ogrzewania wody użytkowej mają duży wpływ na bilans rocznych kosztów eksploatacji budynku. Wynika to z relatywnie stałego zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę. Równocześnie potrzeby cieplne domu systematycznie się obniżają wskutek podwyższania standardów energooszczędności w budownictwie. Dowiedz się, jak skutecznie zmniejszyć koszty ogrzewania wody w domu.
Z tekstu dowiesz się:
- jak kolektory słoneczne obniżają koszt ogrzewania wody latem,
- jak podgrzewać wodę użytkową za pomocą pompy ciepła,
- dlaczego połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest skutecznym sposobem na darmowe ogrzewanie wody w domu.
Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej umożliwiają dziś wysokoefektywne źródła ciepła. Do systemów, które to zapewniają, należą w szczególności kolektory słoneczne i pompy ciepła. Wyjaśniamy, jak te nowoczesne urządzenia mogą wpłynąć na wysokość Twoich rachunków za ogrzewanie wody w domu.
Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – postaw na kolektory słoneczne
Mała instalacja solarna może z powodzeniem ograniczyć o 50–60% roczne zużycie ciepła dla podgrzewania wody w domu jednorodzinnym. Ogrzewanie wody latem jest zazwyczaj ograniczone do minimum, dlatego w tym kontekście wybór odpowiedniego systemu jest szansą na dużą oszczędność. Na minimalne koszty pracy instalacji solarnej wpływa śladowe zużycie energii elektrycznej przez pompę obiegową. W stosunku do ciepła uzyskiwanego przez kolektory słoneczne ma się to jak co najmniej 1:100. Oznacza to, że przy chwilowej mocy cieplnej rzędu 3–4 kW, pompa obiegowa zużywa ok. 30–40 W energii elektrycznej.
Komfort ogrzewania wody w domu dzięki pompie ciepła
Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej przez większą część roku zapewni także pompa ciepła. Jest ona w mniejszym stopniu uzależniona od nasłonecznienia, a co za tym idzie – mniej wymagająca przy nierównomiernych potrzebach ogrzewania wody. Nie wymaga też ochrony przed przegrzewaniem (w przeciwieństwie do instalacji solarnej). Pompy ciepła dużą popularność zyskały w ostatnim czasie w kontekście ogrzewania wody w domu. Takie modele są zwykle zbudowane z podgrzewacza pojemnościowego i modułu pompy ciepła. Montaż urządzeń jest wyjątkowo łatwy i szybki. W wielu przypadkach zastępuje on np. standardowy bojler elektryczny, który do niedawna był powszechnie stosowany w połączeniu z kotłami na paliwo stałe, wyłączanymi z pracy po sezonie grzewczym.
Najtańsze ogrzewanie wody użytkowej – połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki
Pompy ciepła wody użytkowej charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Urządzenia o dobrym standardzie technicznym uzyskują klasę A+. Przekłada się to na niskie koszty eksploatacyjne, nieosiągalne dla kotłów grzewczych. Współczesnym trendem jest łączenie pomp ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwala to zredukować ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci i dodatkowo w bezpośredni sposób obniżyć koszty pracy pompy ciepła. Urządzenia, które posiadają funkcję PV-Ready, mogą automatycznie dostosowywać się do pracy instalacji PV. Zwiększona ilość energii elektrycznej nie jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, ale wykorzystuje się ją do darmowego ogrzewania wody w domu.
Optymalna temperatura wody użytkowej wpływa nie tylko na zwiększenie komfortu domowników, ale też na obniżenie kosztów eksploatacji. Sprawdź ofertę Vaillant i zacznij płacić mniej za ogrzewanie!