Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Krzywa grzewcza – jak ją prawidłowo ustawić?

Prawidłowo dobrana krzywa grzewcza zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku przy różnych temperaturach zewnętrznych. Dokładne ustawienie krzywej grzewczej jest szczególnie istotne dla kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła. Im niższe będą temperatury robocze dla tych urządzeń, tym wyższa będzie ich sprawność. Co jeszcze warto wiedzieć na temat krzywych grzewczych?

Z tekstu dowiesz się:

• jakie znaczenie dla kosztów ogrzewania domu mają krzywe grzewcze,

• jaką rolę w określaniu krzywej grzewczej dla grzejników ma regulator pogodowy i pokojowy,

• jaki rodzaj regulatora ogrzewania wybrać.

Krzywa grzewcza to zależność między temperaturą wody, która zasila instalację grzewczą, a temperaturą powietrza na zewnątrz. Wzór na krzywą grzewczą pozwala określić jej wymagane nachylenie w zależności od parametrów nominalnych systemu grzewczego. Jednak w praktyce okazuje się to często niewystarczające i na podstawie obserwacji zachowania się budynku należy skorygować obliczone początkowo parametry.

Zachowanie się budynku i jego reakcja na zmiany temperatury jest ściśle zależna od pojemności cieplnej (konstrukcja masywna lub lekka budynku), bezwładności cieplnej, a także zysków ciepła od nasłonecznienia.

Krzywa grzewcza ważna dla kosztów ogrzewania domu

Odpowiednio dopasowana do potrzeb budynku krzywa grzewcza musi spełnić dwa kluczowe warunki. Pierwszym z nich jest zapewnienie komfortu cieplnego wewnątrz budynku, niezależnie od zmian temperatury zewnętrznej. Drugim – stworzenie korzystnych warunków pracy dla źródła ciepła. Oznacza to taki wpływ na sterowanie pracą kotła grzewczego czy pompy ciepła, aby mogły one uzyskiwać jak najwyższą sprawność.

Kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus VC

Przykładowo: zbędne podniesienie temperatury wewnętrznej o 1°C przełoży się na wzrost zapotrzebowania ciepła o około 6%. Zwiększanie temperatury wody grzewczej w przypadku kotła kondensacyjnego, a także pompy ciepła, będzie obniżać sprawność pracy tych urządzeń. To z kolei przełoży się na zwiększenie kosztów ogrzewania domu. Krzywa grzewcza dla podłogówki, z racji specyfiki tego rodzaju ogrzewania (pracuje ono efektywnie z niskimi temperaturami), powinna mieć specjalne, niskie nachylenie.

Optymalne ustawienie pompy CO – ważna rola regulatora

Z pojęciem krzywej grzania wiąże się ściśle rodzaj regulatora źródła ciepła i całego systemu grzewczego. W małych systemach, czyli kotle bądź pompie ciepła, regulator zapewnia obsługę źródła ciepła oraz obiegów grzewczych. Takie rozwiązanie pozwala dostosować odpowiednio do potrzeb temperaturę wody grzewczej na zasilaniu danego obiegu. Równocześnie regulacji podlega temperatura wody grzewczej w samym źródle ciepła, a także jego moc grzewcza. To szczególnie ważne dla osiągania wysokiej sprawności pracy kotła kondensacyjnego. Standardem dla tych urządzeń powinno być zastosowanie palnika o modulowanej płynnie mocy. W wysokiej klasy kotłach może to być zakres nawet od 16 do 100%. Tak samo ważne jest to dla pomp ciepła, które najczęściej posiadają już sprężarkę inwerterową o mocy regulowanej w szerokim zakresie.

Krzywa grzewcza dla grzejników – jaki regulator ogrzewania wybrać?

Taki sposób regulacji mocy wymaga stosowania regulatorów pogodowych. Dokonują one na bieżąco pomiaru temperatury zewnętrznej i zgodnie z dobraną krzywą grzania określają wymaganą temperaturę wody grzewczej. Regulatory pokojowe stosowane są obecnie do najmniejszych systemów grzewczych, np. ogrzewania mieszkań (tzw. ogrzewanie etażowe). Powinny one zapewniać wymagany poziom komfortu cieplnego w mieszkaniu. Brak pomiaru temperatury zewnętrznej będzie jednak opóźniać reakcję systemu grzewczego na zmiany potrzeb cieplnych. W praktyce taki regulator wpływa na zwiększenie kosztów ogrzewania domu.

Możliwe jest połączenie obydwu wariantów regulacji – pogodowej i pokojowej. Regulator pogodowy może odpowiadać za pracę źródła ciepła i systemu grzewczego, ale z korektą według odczytu krzywej grzewczej dla grzejników. Często funkcję pomiaru temperatury wewnętrznej pełni zdalne sterowanie lub sam regulator pogodowy umieszczony wewnątrz budynku. Taki wariant zapewnia możliwie niskie koszty ogrzewania, ale jednocześnie zabezpiecza mieszkańców pod względem uzyskiwania wysokiego poziomu komfortu cieplnego.

Systemowy regulator pogodowy multiMATIC VRC 700

Krzywa grzewcza dla podłogówki czy grzejników to wartość bardzo ważna w kontekście oszczędzania. Na szczęście nowoczesne ogrzewanie domu jest w pełni sterowalne, a Twoim zadaniem jest tylko wprowadzenie odpowiednich ustawień.