Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Jak schłodzić pomieszczenie? 5 sposobów na obniżenie temperatury w domu

Zapewnienie komfortu cieplnego w Twoim domu latem jest nie mniej istotne niż zimą. Wraz z ekspertami Vaillant podpowiadamy, w jaki sposób można skutecznie obniżyć temperaturę pomieszczeń w czasie upałów oraz jaki sprzęt do klimatyzacji domowej wybrać.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła Vaillant recoVAIR

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto chronić pomieszczenie przed promieniami słonecznymi,
  • jakie funkcje spełnia rekuperator,
  • jak działa chłodzenie pasywne,
  • jak działa chłodzenie aktywne,
  • dlaczego dobrym wyborem może być klimatyzator typu split.

Zastanawiasz się, jak schłodzić mieszkanie i myślisz o zastosowaniu systemu klimatyzacji? Faktycznie, wykorzystanie np. klimatyzatora typu split, jak Vaillant climaVAIR exclusive, będzie skutecznym sposobem na obniżenie temperatury w Twoim domu. Istnieje jednak więcej sposobów na ochronę naszego budynku oraz przede wszystkim jego domowników przed upałami. W poniższym artykule przedstawiamy pięć najlepszych rozwiązań.

1. Jak zastąpić klimatyzację domową? Ochrona przed słońcem

Pierwszy i najłatwiejszy sposób na utrzymanie komfortu cieplnego w mieszkaniu polega na zapobieganiu nagrzewania się pomieszczeń na skutek wpływu bezpośredniego promieniowania słonecznego. Wystarczy zastosować system rolet zewnętrznych, których zamknięcie zablokuje promieniom słonecznym drogę do wnętrza naszego domu. Rolety oczywiście w praktyce nie chłodzą budynku, lecz skutecznie wydłużają czas jego nagrzewania. Ich stosowanie wiąże się jednak z ograniczeniami związanymi z zacienianiem pomieszczeń w ciągu dnia oraz z niezbędną ingerencją wizualną w budynek. Mogą jednak pełnić funkcję użytkową – np. antywłamaniową.

2. Rekuperator z funkcją chłodzenia naturalnego i odzysku chłodu

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jak np. Vaillant recoVAIR umożliwia nie tylko skuteczną wentylację i stałą dostawę świeżego, oczyszczonego powietrza do pomieszczeń, ale również odzysk ciepła zimą i naturalne chłodzenie latem. Rekuperator krzyżuje strumienie powietrza wywiewanego z budynku wraz z powietrzem dostarczanym. Dzięki temu można z łatwością odzyskać zimą cenne ciepło dostarczane przez urządzenie grzewcze. Pozwala to na redukcję kosztów ogrzewania. W okresie wysokich temperatur na zewnętrz system ten umożliwia natomiast odzysk chłodu z wnętrza budynku, dzięki czemu obniża temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Dodatkowo w czasie, gdy temperatura zewnętrzna jest niższa od tej w budynku (np. nocą), uruchamia się bypass – specjalne obejście wymiennika ciepła rekuperatora, co umożliwia bezpośrednie nawiewanie chłodnego powietrza do mieszkania.

3. Chłodzenie pasywne z wykorzystaniem dolnego źródła pompy ciepła

W przypadku wykorzystania pompy ciepła typu solanka-woda, jak np. flexoCOMPACT exclusive z dolnym źródłem w postaci pionowych odwiertów gruntowych, możliwe jest zastosowanie modułu chłodzenia pasywnego. Chłodzenie to odbywa się z wykorzystaniem istniejącego systemu podłogowego centralnego ogrzewania. Ciepło z budynku jest oddawane do obiegu solanki w dolnym źródle pompy ciepła za pośrednictwem oddzielnego wymiennika ciepła. Dzięki temu energia elektryczna w tym procesie jest wymagana jedynie do napędu pomp obiegowych dolnego i górnego źródła. Chłodzenie pasywne nie zapewni równie wysokiej mocy, co typowy system klimatyzacji, lecz wystarczy, aby nieco obniżyć temperaturę pomieszczeń – o nawet kilka stopni. Ma również pozytywny wpływ na dolne źródło, gdyż pomaga w jego regeneracji przed sezonem zimowym.

4. Chłodzenie aktywne za pomocą pompy ciepła

Wszystkie pompy ciepła z oferty Vaillant – zarówno powietrzne pompy ciepła aroTHERM, oraz solankowe flexoTHERM mają możliwość pracy nie tylko w trybie ogrzewania, ale i chłodzenia. Chłodzenie aktywne za pomocą pompy ciepła pozwala w pełni wykorzystać moc i potencjał tego urządzenia sprawiając, że wystarczy tylko jeden system ogrzewania i klimatyzacji domowej, aby odpowiednio zadbać o komfort cieplny w naszym domu przez cały rok. Chłodzenie aktywne, podobnie jak pasywne, może odbywać się poprzez instalację podłogową. Niesie to za sobą jednak podobne ograniczenia, które dotyczą niewielkiej mocy chłodniczej takiego układu. Najskuteczniejsze w przypadku chłodzenia aktywnego będzie wykorzystanie instalacji klimakonwektorów, np. Vaillant aroVAIR, które pozwolą na szybkie i efektywne obniżenie temperatury w pomieszczeniach, analogicznie jak ma to miejsce przy zastosowaniu osobnej instalacji klimatyzacji.

5. Klimatyzator typu split

W odróżnieniu od pomp ciepła lub rekuperacji, klimatyzator split, np. Vaillant climaVAIR exclusive możemy wykorzystać niemal w każdym miejscu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny, czy mieszkanie. W podstawowej wersji składa się z dwóch jednostek – jednej umieszczanej na zewnątrz, np. na elewacji lub balkonie i drugiej umieszczanej w chłodzonym pomieszczeniu. Bardziej rozbudowane systemy mogą zawierać większą ilość jednostek wewnętrznych. Moc klimatyzatora dobiera się konkretnie do zapotrzebowania danego pomieszczenia, dzięki temu możliwy jest szybki i skuteczny odbiór energii cieplnej z budynku. Klimatyzator może również pracować w trybie ogrzewania, stanowiąc uzupełnienie systemu grzewczego. Jest to wybór najbardziej uniwersalny, jeśli priorytetem jest schłodzenie mieszkania.

Przedstawiony przez nas wybór sposobów na utrzymanie komfortu cieplnego w mieszkaniu lub domu nawet podczas wysokich temperatur z pewnością jest tak szeroki, że każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy projektujesz nowy dom, czy raczej potrzebujesz zainstalować system klimatyzacji domowej w już zamieszkanym budynku – z firmą Vaillant masz taką możliwość!

Sprawdź, jak działa klimatyzacja domowa.