Jak obniżyć temperaturę w domu na noc?
Jak obniżać temperaturę w domu, aby z jednej strony zapewnić odpowiedni poziom komfortu cieplnego, a z drugiej – zmniejszyć koszty ogrzewania? Należy w tym względzie wziąć pod uwagę szereg czynników. Odczucie komfortu tylko w niewielkim stopniu zależy bowiem od temperatury powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Z tekstu dowiesz się:
- jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu, aby zmniejszyć koszty ogrzewania,
- w jakich sytuacjach warto zdecydować się na obniżenie temperatury w mieszkaniu,
- jak obniżyć temperaturę w domu energooszczędnym.
Jaka temperatura w domu jest optymalna? Przyjmuje się, że w ciągu dnia, jeśli jesteśmy ciepło ubrani, najlepiej jest dążyć do około 20°C. W niektórych sytuacjach temperaturę warto jednak obniżyć – nie powinna być jednak niższa niż 16-18 stopni, szczególnie w sypialni. Chroni to budynek przed wykraplaniem wilgoci i rozwojem grzybów oraz pleśni. Jeśli dom posiada wentylację naturalną, a nie mechaniczną pracującą non-stop, niezwykle ważne jest też odpowiednio częste wietrzenie pomieszczeń.
Warunki efektywnego oszczędzania dzięki obniżeniu temperatury w domu
Oprócz temperatury powietrza na komfort cieplny domowników wpływa także jego wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza (odczucie przeciągów). Bardzo ważne pozostaje także wyrównanie temperatury powierzchni przegród budynku. Nadmierne zróżnicowanie wpływa negatywnie na odczucie komfortu cieplnego. Nawet gdy temperatura w domu jest odpowiednia, ale w pomieszczeniu znajduje się okno o niskiej klasie izolacyjności cieplnej, możesz wyraźnie odczuwać chłód – szczególnie gdy przy takim oknie będziesz spędzać czas w pozycji statycznej, na przykład podczas pracy na komputerze.
Obniżanie temperatury w domu – kiedy warto?
Obniżanie temperatury w mieszkaniu jest zależne od długości czasu nieobecności mieszkańców. Krótka nieobecność w domu (parę godzin) nie pozwala na nadmierne ograniczanie pracy systemu grzewczego, ponieważ pod uwagę należy wziąć bezwładność cieplną samego budynku i systemu grzewczego. Temperatura wewnętrzna nie zdąży szybko wrócić do zadanego poziomu.
Obniżanie temperatury w domu może być większe przy wyjeździe urlopowym. Za dłuższy okres nieobecności można także uznać godziny pobytu mieszkańców w pracy, szkole, itp. Wyjątkową sytuacją, w której można znacznie obniżyć temperaturę wewnętrzną mimo obecności mieszkańców w domu, jest noc. Co prawda przy niższej aktywności fizycznej podczas snu wzrasta ryzyko dyskomfortu cieplnego, ale kołdra stanowi dostateczną ochronę przed chłodem. Izolacyjność cieplna kołder wynosi średnio od 3 do 8 clo (dla porównania piżama z długim rękawem ok. 1 clo).
Optymalna temperatura w domu – jak ją osiągnąć w budynku energooszczędnym?
Jak obniżyć temperaturę w domu nowym, energooszczędnym? Niestety, na krótszą metę może okazać się to nierealne. Powodem będzie wysoki standard izolacyjności cieplnej, a także bezwładność cieplna w przypadku budynków o konstrukcji masywnej (murowanej). Nawet przy całkowitym wyłączeniu ogrzewania temperatura w domu tego typu nie powinna w ciągu doby obniżyć się o więcej niż 1-2 stopnie. Także wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna sprzyja wyrównywaniu temperatury w kubaturze całego budynku.
Nowoczesne systemy automatyki pozwalają jednak na precyzyjną regulację temperatury pomieszczeń, która z kolei zapewnia efektywną pracę źródła ciepła, na przykład kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła. Dodatkowo dodanie regulatora pokojowego pozwala znacznie zwiększyć komfort cieplny domowników, a nawet dostosować pracę urządzeń do bezwładności cieplnej budynku.
Zasada jest więc prosta: w tradycyjnych budynkach obniżaj temperaturę w domu z głową, zaś w przypadku domów energooszczędnych postaw na działanie nowoczesnych systemów. Ciesz się komfortem cieplnym i oszczędnościami!