Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Systemy wentylacyjne Vaillant – rekuperacja do Twojego domu

  • Ograniczenie zużycia energii i kosztów
  • Niezawodna praca przez cały rok
  • Intuicyjne zarządzanie przyjazne użytkownikowi
Poznaj nasze systemy wentylacyjne

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła – zasada działania

W przypadku budynków energooszczędnych, mechaniczna wentylacja z rekuperacją staje się niezbędnym elementem. Dzięki temu systemowi możliwe jest dostarczanie przefiltrowanego, ciepłego powietrza do wnętrza domu, co przyczynia się do utrzymania optymalnej temperatury i poprawy komfortu mieszkańców.

Zasada działania mechanicznej wentylacji z rekuperacją jest dość prosta. Powietrze usuwane z budynku za pomocą wentylatora przepływa przez wymiennik ciepła. W nim odbywa się transfer ciepła pomiędzy powietrzem wydalonym a zewnętrznym, które napływa do budynku. Powietrze wydalane oddaje ciepło, które jest przekazywane powietrzu zewnętrznemu płynącemu w przeciwnym kierunku. Odpowiednio przefiltrowane i ogrzane powietrze jest dostarczane do pomieszczeń.

Poznaj bliżej zasadę działania rekuperacji

Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o wentylacji z odzyskiem ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła Vaillant – najlepszy standard i oszczędność energii

Jakość powietrza ma istotny wpływ na samopoczucie domowników. Najlepszy standard, a zarazem oszczędność energii, zapewniają systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Vaillant.

Ciepło zawarte w wywiewanym powietrzu jest przenoszone w wymienniku ciepła do nawiewanego świeżego powietrza. Pozwala to odzyskać nawet do 95% energii, a co za tym idzie, ograniczyć koszty ogrzewania domu nawet o 20‒30%.

Niezależnie od warunków atmosferycznych systemy wentylacji mechanicznej pracują wydajnie cały rok – latem, zimą i w okresach przejściowych. Zapewniają łatwą regulację intensywności napływającego powietrza do wnętrza domu.

Układy wentylacji Vaillant można bez trudu łączyć z naszą technologią grzewczą. Zastosowanie wspólnego sterownika znacząco ułatwia zarządzanie pracą rekuperatora, a także urządzenia do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody.

Zdrowe powietrze w Twoim domu dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła

O tym, że wymiana powietrza w domu jest nieprawidłowa, mogą świadczyć:

  • uciążliwe zapachy w powietrzu,
  • skraplanie się pary wodnej na szybach,
  • pleśń i grzyb na ścianach,
  • podmuchy zimnego powietrza w domu,
  • nagłe pogorszenie się samopoczucia domowników.

Wentylacja mechaniczna, zwana także nawiewno-wywiewną, umożliwia pełną kontrolę nad wymianą powietrza w budynku. Dzięki temu systemowi możesz regulować ilość nawiewanego powietrza, co pozwala dostosować wentylację do indywidualnych potrzeb. Co więcej, powietrze z zewnątrz jest filtrowane przed dostarczeniem do pomieszczeń. Dzięki temu nie dostaje się do nich kurz ani pyłki. Jest to szczególnie istotne dla alergików. Dodatkowo kontrolowana wilgotność powietrza zapobiega rozwojowi pleśni i eliminuje warunki sprzyjające roztoczom.

 

Dowiedz się więcej na temat czystego powietrza w domu

Dlaczego rekuperacja jest ekologiczna?

Wentylacja naturalna, mimo że nie jest zasilana energią elektryczną, nie jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem. System ten działa najintensywniej w okresie zimowym, gdyż różnica temperatur między wnętrzem domu a otoczeniem jest duża, co powoduje silny przepływ powietrza w przewodach wywiewnych. Jednak dla domowników oznacza to stratę dużej ilości ciepła z pomieszczeń i konieczność intensywniejszego ogrzewania budynku. W rezultacie może to prowadzić do większego zużycia paliw nieodnawialnych, jeśli dom jest ogrzewany właśnie nimi.

 

Sprawdź, dlaczego rekuperacja jest ekologiczna

Rekuperatory – urządzenia przydatne przez cały rok

Latem, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku jest podobna, wentylacja naturalna traci swoją skuteczność. W takiej sytuacji gorące powietrze z zewnątrz może przedostać się do pomieszczeń, co prowadzi do dalszego podwyższenia temperatury w środku, a także problemów z usuwaniem nadmiaru wilgoci z budynku i dostarczaniu odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może stanowić skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Warto zaznaczyć, że dobre systemy rekuperacji są praktycznie niesłyszalne, co sprawia, że dają komfort użytkowania nawet w nocy!

 

Dowiedz się więcej

Rodzaje rekuperatorów Vaillant

Poznaj najważniejsze cechy systemów rekuperacyjnych Vaillant.

System recoVAIR VAR

  • Energooszczędny i wydajny
  • Wyposażony w systemy AguaCare i AguaCare Plus
  • Chłodzenie w gorące dni
  • Intuicyjna obsługa
  • Spełnia wytyczne Passive Hause Institut

System recoVAIR VAR 60

  • Automatyczny dopływ świeżego powietrza do domu
  • Niskie zużycie energii elektrycznej
  • Optymalny odzysk ciepła
  • Niskie koszty eksploatacji łatwy serwis
  • Klasa efektywności energetycznej A+

Dowiedz się, jak wybrać centralę wentylacyjną do domu

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej centrali i systemu kanałów zależy między innymi od wielkości budynku, ilości pomieszczeń i ich przeznaczenia oraz liczby mieszkańców. W celu dobrania odpowiednich urządzeń zapraszamy do kontaktu z autoryzowanymi instalatorami Vaillant.

Montaż rekuperatora w domu – o czym warto pamiętać?

Dobór odpowiedniego miejsca montażu rekuperatora i prawidłowe rozmieszczenie elementów wentylacyjnych są istotne dla efektywnego i skutecznego działania systemu wentylacji.

  • W przypadku domu parterowego rekuperator może być zamontowany w różnych pomieszczeniach użytkowych, takich jak kotłownia, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze – o ile spełniają one określone warunki.
  • W domu piętrowym rekuperator często montuje się na poddaszu, które zwykle jest nieużytkowane i umożliwia swobodne prowadzenie przewodów wentylacyjnych.

 

Co ważne, w budynkach z systemem wentylacji mechanicznej nie ma konieczności stawiania kominów, które wiele osób uznaje za wady wentylacji grawitacyjnej. Warto jednak pamiętać, że kominy są najczęściej stosowanym rozwiązaniem do odprowadzania spalin z pieców, kotłów czy kominków.

 

Dowiedz się więcej

Rekuperacja – koszt montażu i eksploatacji

Koszt zakupu urządzenia oraz montażu rekuperacji w domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, ilość pomieszczeń, wydajność urządzeń, lokalizacja, rodzaj instalacji.

Dlatego właśnie wycena takiej instalacji jest zawsze ustalana indywidualnie, uwzględniając konkretne warunki i potrzeby mieszkańca. Również koszty eksploatacji zależą od wielu czynników, takich jak zużycie energii elektrycznej przez urządzenie oraz koszty konserwacji i utrzymania.

Warto mieć na uwadze, że rekuperacja pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii i minimalizację strat, co w dłuższej perspektywie czasowej może przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem i wentylacją domu.

Zobacz film na temat systemu wentylacji Vaillant

Kompleksowe rozwiązania Vaillant dla pełnego komfortu domowników

Rekuperator może pełnić funkcję samodzielną, ale także doskonale współpracować z innymi ekologicznymi urządzeniami, co przynosi wiele korzyści.

Rekuperacja i pompa ciepła

Rekuperacja pozwala obniżyć moc pompy ciepła potrzebną do ogrzewania budynku, co przekłada się na niższe koszty zakupu i montażu urządzenia.

Rekuperacja i kolektory słoneczne

Instalacja kolektorów słonecznych może znacząco obniżyć roczny koszt przygotowania ciepłej wody. Jeśli do tego dodasz rekuperator, który redukuje koszty związane z ogrzewaniem budynku, możesz stworzyć dom, który w dużym stopniu będzie samowystarczalny i niezależny od miejskiej sieci energetycznej.

Rekuperacja i system fotowoltaiczny

Dzięki ogniwom fotowoltaicznym można zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w domu, w tym również rekuperator. W ten sposób będzie on korzystać z energii pozyskiwanej w sposób ekologiczny z własnych zasobów, a nie z sieci energetycznej.

Jeśli zdecydujesz się na różne urządzenia Vaillant, wszystkimi będziesz mógł sterować za pomocą jednego, intuicyjnego w obsłudze regulatora systemowego