Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Pompy ciepła

Pompy ciepła wykorzystują „bezpłatną” energię z otoczenia, zapewniając ogrzewanie domów jedno-, dwu- i wielorodzinnych. Jest to jeden z najbardziej oszczędnych, efektywnych i ekologicznych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu. Nasze urządzenia nagrodzone zostały prestiżowym Znakiem Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q nadawanym przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA).

Pompy ciepła pozyskują naturalną energię z gruntu, wód gruntowych i powietrza, a tym samym znaczne zmniejszają koszty ogrzewania. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń i działają skutecznie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła pozyskują do 75% potrzebnej energii wprost z otoczenia. Tylko 25% energii trzeba zakupić w postaci energii elektrycznej. Jest to energia niezbędna do działania pompy ciepła. Urządzenia te sprawdzają się zwłaszcza w instalacjach z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami o niskiej temperaturze zasilania.

Zalety systemów pomp ciepła marki Vaillant:

• Obniżenie kosztów ogrzewania domu, w szczególności w porównaniu do systemów zasilanych gazem płynnym czy olejem opałowym

• Wykorzystanie naturalnych, niewyczerpanych źródeł energii

• Brak potrzeby budowy komina

• Brak emisji zanieczyszczeń

• Efektywność: do 75% energii pochodzi ze środowiska, jedynie 25% należy zakupić w postaci energii elektrycznej

• Możliwość chłodzenia latem

• Zaawansowana technologia

• Wieloletnia trwałość i niskie koszty przeglądów

Ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody za pomocą pompy ciepła

Jak działa pompa ciepła

Zasada działania pompy ciepła jest analogiczna do sposobu pracy znanego każdemu urządzenia jakim jest lodówka. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z przenoszeniem, „pompowaniem” ciepła z obszaru o niskiej temperaturze (np. wnętrze lodówki) do przestrzeni temperaturze znacznie wyższej (wnętrze domu). Oczywiście przepływ ciepła z obszaru o niskiej temperaturze do przestrzeni o wyższej temperaturze nie następuje samoistnie. Niezbędne jest zastosowanie dodatkowego obiegu, który połączy oba te obszary o różnej temperaturze. W obiegu tym krąży czynnik, który musi najpierw być na tyle zimny, by przejął ciepło z otoczenia, a potem wystarczjąco gorący, by przekazał energię do wnętrza budynku.

Jak tego dokonać? Wykorzystuje się w tym przypadku znane każdemu zjawisko sprężania i rozprężania czynnika. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że gdy gaz się spręża, np. powietrze podczas pompowania kół, wzrasta jego temperatura. Odwrotnie jest w trakcie rozprężania, wówczas temperatura gazu gwałtownie spada. Te zjawiska wykorzystuje się w obiegu chłodziarki czy pompy ciepła.

Mówiąc ogólnie, cykl pracy pompy ciepła składa się z czterech etapów: parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężenie.

1. W pierwszym etapie zimny (rozprężony) czynnik roboczy pochłania energię z otoczenia wskutek różnicy między temperaturą otoczenia a niską temperaturą czynnika roboczego w pompie ciepła. Jednocześnie w tym czasie czynnik odparowuje.

2. Powstała para jest sprężana w sprężarce. Wzrost ciśnienia gazu oznacza zwiększenie jego energii wewnętrznej. Tym samym temperatura gazu wzrasta czasem nawet do 100-110˚C, co pozwoli na dalszym etapie swobodnie przekazać energię do wody w instalacji

3. W trzecim etapie gorący gaz oddaje ciepło wodzie w instalacji ogrzewania i jednocześnie ulega skropleniu.

4. W ostatnim etapie zawór rozprężny gwałtownie zmniejsza ciśnienie czynnika, przez co ten osiąga niską temperaturę i znów będzie mógł pobrać energię z otoczenia.

Chłodzenie pomieszczeń w instalacji z pompą ciepła

O komforcie i kosztach eksploatacji decyduje nie tylko źródło ciepła czy chłodu. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego rodzaju instalacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować i przedstawić swoje oczekiwania Instalatorowi Autoryzowanemu, który będzie mógł doradzić odpowiednie rozwiązanie.

Chłodzenie pasywne

Pompy ciepła marki Vaillant mogą być używane do chłodzenia domu latem. W przypadku systemów typu solanka-woda ciepło jest pobierane z pomieszczenia za pośrednictwem instalacji ogrzewania/chłodzenia podłogowego, a następnie magazynowane w gruncie. Jest to tak zwane chłodzenie pasywne, najbardziej ekonomiczny sposób chłodzenia budynku, ponieważ oprócz tego, że w trakcie działania systemu pracują jedynie dwie energooszczędne pompy obiegowe, to jeszcze ciepło pozyskiwane w pomieszczeniach magazynujemy w gruncie. Dzięki temu koszty eksploatacji systemu chłodzącego są bardzo niskie, a magazynowanie ciepła w gruncie podnosi efektywność pracy systemu w trakcie przygotowania ciepłej wody i ogrzewania budynku na początku sezonu grzewczego.

Chłodzenie pasywne stosuje się w budynkach z ograniczonym nasłonecznieniem budynku dzięki zastosowaniu rolet, markiz czy innych tego typu rozwiązań.

Chłodzenie aktywne

W budynku, w którym wymagana jest wysoka moc do chłodzenia pomieszczeń latem np. budynku silnie nasłonecznionym, stosuje się tzw. chłodzenie aktywne.

Przy aktywnym odwróceniu obiegu grzewczego pompa ciepła może stać się latem urządzeniem chłodzącym. Ciepło pobrane z instalacji jest czynnie przenoszone do otoczenia, tj. do gruntu lub powietrza, za pomocą sprężarki.

W trybie chłodzenia skraplacz przejmuje funkcję parownika. Przenosi ciepło pobrane z pomieszczeń do czynnika roboczego. Czynnik roboczy w stanie gazowym jest doprowadzany do sprężarki, a stąd do wymiennika ciepła, który przekazuje ciepło pobrane z pomieszczeń do gruntu lub powietrza.

Tryb pasywny oszczędza energię elektryczną, tryb aktywny zapewnia wysoką moc

Chłodzenie pasywne to najbardziej energooszczędne rozwiązanie, ponieważ w trakcie działania tego systemu zużywany jest jedynie prąd do napędu pomp obiegowych. Naturalnym uzupełnieniem systemu pasywnego chłodzenia jest zastosowanie rozwiązań ograniczających nasłonecznienie przeszkleń w okresie letnim oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Nie zawsze jednak możemy skorzystać z chłodzenia pasywnego. Jeśli w budynku występują dużej powierzchni przeszklenia, które będą generowały wysokie obciążenie chłodnicze, wówczas niezbędna jest wysoka moc, która zapewnić może jedynie chłodzenie aktywne. Korzystanie z tej funkcji wiąże się z wyższym zużyciem energii, ale w niektórych przypadkach jest to niezbędne. W nowym budownictwie warto jednak dążyć do stosowania chłodzenia pasywnego jako najbardziej ekonomicznego rozwiązania.

Funkcja chłodzenia jest dostępna w niektórych z naszych pomp ciepła.

Więcej informacji o naszych pompach ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT.

Odpowiednia instalacja ogrzewania

O komforcie i kosztach eksploatacji decyduje nie tylko źródło ciepła czy chłodu. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego rodzaju instalacji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować i przedstawić swoje oczekiwania Instalatorowi Autoryzowanemu, który będzie mógł doradzić odpowiednie rozwiązanie.

Szczegóły dotyczące Europejskiego Znaku Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q przyznanego marce Vaillant znajdziesz tutaj.