Znajdź
Znajdź instalatoraZnajdź
Znajdź instalatora

Gazowe kotły kondensacyjne Vaillant – nowoczesna technologia do Twojego domu

  • Ograniczenie kosztów ogrzewania
  • Najwyższa wydajność
  • Wygoda korzystania i serwisowania
Poznaj nasze kotły gazowe

Kocioł kondensacyjny – zasada działania

W trakcie pracy kotła gazowego kondensacyjnego wentylator wraz z zespołem gazowym dostarczają do palnika mieszankę gazu i powietrza o ściśle ustalonych proporcjach. Następnie w obrębie palnika następuje spalenie paliwa i uwolnienie gorących spalin, które trafiają do dwustrefowego wymiennika ciepła. Najpierw zostają one wstępnie schłodzone oddając część energii do instalacji. Następnie trafiają do ostatniej sekcji wymiennika, gdzie następuje dalsze schłodzenie spalin nawet do 30-40°C i skroplenie pary zawartej w spalinach, dzięki temu prawie cała dostępna ilość energii zostaje przekazana do wody w instalacji. Chłodne spaliny uchodzą przewodem spalinowym do atmosfery, a kwaśny kondensat spływa do kanalizacji.

Poznaj bliżej zasadę działania gazowych kotłów kondensacyjnych

Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o działaniu kotłów Vaillant

Kotły kondensacyjne Vaillant – oszczędne i wydajne

Decydując się na instalację nowoczesnego kotła gazowego kondensacyjnego (zwanego także potocznie piecem gazowym), zyskujesz moc korzyści! Urządzenia Vaillant to gwarancja najwyższej jakości, a co za tym idzie – oszczędności, wydajności oraz wygody korzystania.

Kotły kondensacyjne osiągają znacznie wyższą sprawność niż konwencjonalne, a tym samym ograniczają koszty ogrzewania. Zużycie paliwa spada nawet o 30% w porównaniu ze starymi urządzeniami. Dodatkowo montaż kotła kondensacyjnego może być tańszy od inwestycji w tradycyjny, ponieważ nie wymaga budowania klasycznego komina.

Gazowe kotły kondensacyjne Vaillant dzięki swojej nowoczesnej budowie są w stanie schłodzić spaliny do znacznie niższej temperatury niż kotły konwencjonalne, a przez to wykorzystać większą ilość energii, która w tradycyjnych kotłach uchodzi przez komin. Ich optymalna sprawność energetyczna sięga 98% (109% w stosunku do wartości opałowej).

Nasze gazowe kotły kondensacyjne nadają się do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania pomieszczeń. Mogą one być kompaktowe, przygotowane do powieszenia na ścianie. Regularny serwis urządzenia, który przeprowadzają autoryzowani specjaliści Vaillant, zapewnia bezproblemowe działanie na długie lata. Dużym plusem są też możliwości elastycznej rozbudowy instalacji, np. o kolektory słoneczne, pompy ciepła, zasobniki i regulatory.

Kocioł gazowy kondensacyjny a kocioł tradycyjny

Tradycyjny kocioł z otwartą komorą spalania pobiera powietrze z pomieszczenia, do którego musi ono napływać kratką nawiewną. Powstające w trakcie jego pracy spaliny są odprowadzane przez klasyczny komin znacznej średnicy i wysokości, którego zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego podciśnienia. Jednak nawet najlepsze tradycyjne kotły gazowe są w stanie schłodzić spaliny jedynie do temperatury rzędu 115-120°C, w związku z tym nie wykorzystują znacznej części energii, która uchodzi do komina.

Ograniczone możliwości kotłów konwencjonalnych są związane z materiałem, z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła. Jest to z reguły miedź lub żeliwo – materiały, dla których zagrożeniem jest kwaśny kondensat powstający podczas schłodzenia spalin do temperatury poniżej 55°C i skraplania pary zawartej w spalinach. Gdybyś doprowadził do długotrwałej pracy kotła tradycyjnego z niską temperaturą i powstawania kondensatu, wówczas w krótkim czasie doszłoby do korozji i zniszczenia kotła. W związku z tym użytkując kocioł tradycyjny musisz pogodzić się z marnotrawstwem części energii, by móc uniknąć potrzeby wymiany urządzenia już po pierwszym sezonie grzewczym.

Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w przypadku instalacji z kotłem kondensacyjnym. Jak sama nazwa sugeruje, urządzenia te są tak skonstruowane, by kondensowały, czyli schładzały spaliny do bardzo niskiej temperatury (nawet 30-40°C), powodując skroplenie pary i wykorzystanie maksymalnej ilości energii zawartej w spalinach. W porównaniu do kotłów tradycyjnych urządzenia kondensacyjne są wykonane z innych materiałów, odpornych na działanie kondensatu (stal nierdzewna lub stopy aluminium i krzemu), a wymiennik ciepła, który schładza spaliny, jest w nich znacznie bardziej rozbudowany.

Taki kocioł jednym przewodem pobiera powietrze do spalania spoza budynku, drugim zaś usuwa spaliny. Dzięki temu podczas pracy kotła nie występuje dyskomfort związany z napływem zimnego powietrza do pomieszczenia ani ryzyko przedostania się do domu spalin w przypadku niedrożności tradycyjnego komina. Kocioł kondensacyjny zapewnia dużo wyższy komfort i bezpieczeństwo dzięki cichej pracy oraz odseparowaniu komory spalania od powietrza w pomieszczeniu.

 

Dowiedz się więcej

Jak osiągnąć najwyższą sprawność kotła gazowego kondensacyjnego?

O efektywnej pracy systemu grzewczego decyduje nie tylko kocioł, ale również instalacja grzewcza i odpowiedni system sterowania. W związku z tym zawsze warto skonsultować z instalatorem, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnej sytuacji. Przykładowo w przypadku modernizacji starej instalacji grzewczej nie zawsze musisz od razu decydować się na wymianę wszystkich grzejników. Jeśli są one w dobrym stanie technicznym, korzystnym rozwiązaniem może okazać się pozostawienie starej instalacji i zainwestowanie pieniędzy w ocieplenie domu oraz montaż kotła kondensacyjnego przystosowanego do współpracy ze starą instalacją grzewczą.

W nowych budynkach warto stosować ogrzewanie płaszczyznowe, które zapewnia ogrzanie pomieszczeń przy znacznie niższej temperaturze wody, a tym samym umożliwia kotłowi kondensacyjnemu uzyskanie najwyższej sprawności. Dodatkowo rezygnacja z grzejników ułatwia aranżację wnętrz i zapewnia stabilną temperaturę w pomieszczeniach. Nie oznacza to oczywiście, że kocioł kondensacyjny może współpracować jedynie z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowanie w instalacji grzejników i sterownika pogodowego również pozwala połączyć komfort z wysoką efektywnością kotła.

 

Dowiedz się więcej

Postaw na kocioł gazowy o najwyższej sprawności

Rodzaje kotłów gazowych kondensacyjnych

Nasz asortyment jest różnorodny – poznaj różne modele kotłów gazowych kondensacyjnych Vaillant.

Oferta kotłów gazowych kondensacyjnych Vaillant – najpopularniejsze modele 

 FunkcjaMoc COMoc CWUZastosowanieKoszty
OgrzewanieCiepła woda    
ecoTEC intro8,4-20,0 kW24,0 kW1 łazienka, do 4 osób$
ecoTEC pro5,9-25,9 kW5,2-24,0 kW1 łazienka, do 4 osób$
ecoTEC pure 6,8-18,7 kW6,8-24,5 kW1 łazienka, do 4 osób$
ecoTEC plus2,8-33,3 kW20,0-34,8 kW2 łazienki, do 7 osób$$
ecoTEC exclusive2,8-27,1 kW24,0-36,4 kW2 łazienki, do 6 osób$$$

Dobierz moc kotła gazowego do swoich potrzeb

Warto wiedzieć, że niektóre nasze kotły mogą występować w wersji jedno- i dwufunkcyjnej, Takie możliwości dają np. ecoTEC plus i ecoTEC exclusive.

Kocioł kondensacyjny – do modernizowanej i nowej instalacji

Nieważne, czy poszukujesz kotła kondensacyjnego na wymianę czy do nowego domu – w naszej ofercie zawsze znajdziesz odpowiednie urządzenie.

W naszej ofercie posiadamy kotły kondensacyjne, które pasują do różnych źródeł i mogą być stosowane w budynkach każdej wielkości.

Sprawdź, jak dobrać kocioł do powierzchni domu

Kocioł kondensacyjny – koszty zakupu

Zastanawiasz się, ile będzie kosztować kocioł kondensacyjny do Twojego domu? Znajdź autoryzowanego fachowca Vaillant w swojej okolicy i poproś o ofertę.

Zainwestuj w swoją wygodę i bezpieczeństwo – skorzystaj z programu przedłużonej gwarancji ecoCOMFORT

Niższe koszty wymiany kotła – dofinansowanie z programu Czyste Powietrze

Skorzystaj z programu rządowego, dzięki któremu możesz zyskać zwrot kosztów wymiany kotła starego typu na energooszczędne i ekologiczne urządzenie.

 

Dowiedz się, jak uzyskać dofinansowanie

Rozwiązania hybrydowe z kotłami kondensacyjnymi

Postaw na połączenie kotła kondensacyjnego i pompy ciepła – to bardzo dobry sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej.

 

Dowiedz się, jak to działa