Systemy fotowoltaiczne – zasada działania
Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię słoneczną na elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Promienie słoneczne stymulują fotony światła do oddziaływania z ogniwami fotowoltaicznymi, co powoduje uwalnianie elektronów i generowanie prądu stałego. Następnie jest on przekształcany przez inwerter na prąd zmienny, który może być używany do zasilania urządzeń elektrycznych w domu lub przekazywany do sieci elektroenergetycznej. Dodatkowo w przypadku instalacji fotowoltaicznych można zainstalować system magazynowania energii, tzw. akumulator, aby przechowywać nadwyżki energii na późniejsze wykorzystanie.
Dowiedz się więcej o tym, jak działa fotowoltaika
Ogniwa fotowoltaiczne a panele słoneczne
Wiele osób myli ze sobą dwa rodzaje instalacji, które do działania wykorzystują energię ze słońca – ogniwa fotowoltaiczne oraz panele słoneczne. Różnica między nimi polega na zastosowaniu i sposobie przekształcania energii. Ogniwa fotowoltaiczne w panelach zamieniają energię słoneczną na elektryczną, podczas gdy panele słoneczne (kolektory) przetwarzają energię słoneczną na ciepło, które może być wykorzystane do celów grzewczych.
Kompletny system fotowoltaiczny Vaillant
Aby system fotowoltaiczny był optymalnie wydajny, warto podczas jego dobierania zwrócić uwagę na kilka czynników.
- Rodzaj instalacji – istnieje kilka typów modułów fotowoltaicznych. Wybór odpowiedniego zależy od Twoich preferencji i potrzeb.
- Parametry techniczne – zwróć uwagę na moc paneli, sprawność konwersji energii i jakość zastosowanych komponentów.
- Doświadczenie i reputacja dostawcy – wybór renomowanego i doświadczonego dostawcy fotowoltaiki, takiego jak Vaillant, jest kluczowy!
- Projekt i dostosowanie do potrzeb – przed zakupem warto przeprowadzić dokładną analizę energetyczną budynku, uwzględniając lokalizację, orientację, kąt nachylenia dachu oraz zużycie energii.
- Serwis i wsparcie posprzedażowe – jeśli zdecydujesz się na nasze usługi, możesz liczyć na pomoc techniczną i obsługę gwarancyjną. Pomożemy w regularnych przeglądach i konserwacji systemu.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – o czym warto pamiętać?
System fotowoltaiczny Vaillant auroPOWER składa się z różnych elementów, które są niezbędne do efektywnego pozyskiwania energii słonecznej. Montażysta musi prawidłowo zainstalować i skonfigurować te elementy, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty.
Instalacja systemu fotowoltaicznego powinna zatem być wykonana przez przeszkolonego, doświadczonego specjalistę – wtedy staje się intuicyjna i łatwa!
Fotowoltaika – koszt montażu i eksploatacji
Cena kupna i zamontowania instalacji fotowoltaicznej jest każdorazowo określana indywidualnie. Natomiast w kwestii kosztów eksploatacji warto wiedzieć, że opłacalność instalacji fotowoltaicznej zależy od sposobu i stopnia wykorzystania energii w budynku, jak również od warunków odsprzedaży prądu do systemu energetycznego.
Obecnie obowiązuje mechanizm nazywany „net-billing”. Polega on na odsprzedaży nadwyżek energii do sieci i wykorzystaniu uzyskanych przychodów do pokrywania kosztów energii elektrycznej kupowanej z sieci w okresach, gdy instalacja fotowoltaiczna nie dostarcza wystarczającej ilości energii
Niższe koszty zamontowania fotowoltaiki – skorzystaj z dofinansowań rządowych
Aby obniżyć koszt zakupu fotowoltaiki, skorzystaj z dostępnych programów. Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze jest możliwe pod warunkiem jednoczesnej inwestycji w pompę ciepła bądź inne ekologiczne urządzenie grzewcze. Mój Prąd to dotacja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.
Fotowoltaika i pompa ciepła – kompleksowe rozwiązanie Vaillant dla największej oszczędności energii
W sprzyjających warunkach pompa ciepła jest zdolna do wyprodukowania aż 75% energii potrzebnej do ogrzewania wnętrza domu lub podgrzewania wody użytkowej. Pozostałą część możesz wygenerować bez kosztów, jeśli zainstalujesz odpowiednią liczbę paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz nawet osiągnąć zerowy bilans roczny!